Od roku 1970 do 2014 klesl počet divokých obratlovců o 60%

...aneb nědy se nás mohou více či méně dotýkat i události odehrávající se "za cedulí Čachrov".

Moderátor: Honza

Odpovědět
Honza
Administrátor
Příspěvky: 646
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Od roku 1970 do 2014 klesl počet divokých obratlovců o 60%

Příspěvek od Honza »

Mezi lety 1970 a 2014 klesl vlivem lidské činnosti počet divokých obratlovců - savců, ryb, ptáků, plazů a obojživelníků - na Zemi o 60 procent. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zveřejněnou 12. zprávu o živé planetě, kterou zveřejnil Světový fond na ochranu přírody (WWF) ve spolupráci s Londýnskou zoologickou společností. Zpráva se opírá o pozorování 16.700 populací 4000 živočišných druhů. "Ochrana přírody nezahrnuje jen tygry, pandy a velryby - zvířat, co se nám líbí," zdůraznil ředitel WWF Marco Lambertini. "(Ochrana přírody) má mnohem širší záběr: na planetě s nestabilním klimatem, vyčerpanými oceány, zamořenou půdou a prázdnými lesy, na planetě připravené o biodiverzitu člověka zdravá a vzkvétající budoucnost nečeká," dodal.Úbytek fauny se týká všech oblastí světa, některé regiony, například tropy, jsou obzvlášť postižené. V oblasti Karibiku a Jižní Ameriky klesl počet počet obratlovců ve volné přírodě za 44 let o 89 procent; v Severní Americe a Grónsku o 23 procent a v rozsáhlé oblasti Evropy, severní Afriky a Blízkého východu o 31 procent. Počet sladkovodních živočichů celosvětově klesl o 83 procent.Za hlavní příčinu se pokládá skutečnost, že zvířata přicházejí o své biotopy - životní prostředí, kde se vyskytují. Intenzivní zemědělství, těžba a urbanizace přispívají k úbytku lesů a vyčerpávají půdu. K tomu se přidává nadměrný rybolov, pytláctví, znečištění, invazivní druhy, nemoci a klimatické změny.V celosvětovém měřítku se lidská ruka nedotkla pouze 25 procent půdy, v roce 2050 bude podle odborníků lidského zásahu ušetřeno už jen deset procent půdy.Rok co rok se krátí interval, během nějž se celosvětově spotřebují všechny zdroje, které dokáže planeta za rok obnovit. V roce 2018 byla tato hranice stanovena na 1. srpna.Za posledních 50 let se plocha amazonských deštných pralesů, plic planety, zmenšila o 20 procent a stále jí ubývá, zejména kvůli pěstování sóji, palmy olejné a chovu zemědělských zvířat. :(
(Zdroj: Aktualne.cz)
Honza Bejvl
Zírající Josef
Příspěvky: 288
Registrován: úte 13. pro 2016 19:29:34

Re: Od roku 1970 do 2014 klesl počet divokých obratlovců o 6

Příspěvek od Zírající Josef »

My lidé jsme příšerní paraziti a neuvědomujeme si, že podle přírodních zákonů je třeba parazitů se zbavovat, jinak hostitel zahyne (tak kdypak se nás příroda zbaví ?)... A to si dovolujeme negativně používat výrazy jako bestiální apod. a opačně humánní apod.

:evil: Mimochodem, říká se také humánní střelivo - já si kdysi naivně myslel, že je to nějaké méně poškozující apod., omyl, to je střelivo určené pro likvidaci lidí = totálně devastující (vstřel je dírka, na druhé straně Vám to urve pěknej kus těla...) na rozdíl od loveckého, které "úlovek" nechává co nejvíce v celku kvůli získávání masa... :evil:
Honza
Administrátor
Příspěvky: 646
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: Od roku 1970 do 2014 klesl počet divokých obratlovců o 6

Příspěvek od Honza »

Zajímavé srovnání, pokud by někdo pojal myšlenku, že nás se toto téma až tak netýká. :idea:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/109 ... -obrazech/
Honza Bejvl
Zírající Josef
Příspěvky: 288
Registrován: úte 13. pro 2016 19:29:34

Re: Od roku 1970 do 2014 klesl počet divokých obratlovců o 6

Příspěvek od Zírající Josef »

Mimochodem (najděte si, v jakém stavu našli některé horské potůčky a život v nich v noci, kdy z nich majitelé sjezdovek apod. kradli prakticky všechnu vodu...) a to zemědělci pomalu nesmí napojit zvířata...

https://www.ecofuture.cz/clanek/stinna- ... na-prirodu

https://www.novinky.cz/domaci/489936-ly ... realu.html

https://www.premiumsports.cz/umele-zasn ... ni-zdroje/ (tenhle "mnohonásobný" nesmysl) "...brzy narazí na (nejen...) ekonomické hranice..."
Odpovědět