Pracovali jsme od počátku do konce

Historické vlákno.
Odpovědět
Honza
Administrátor
Příspěvky: 646
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Pracovali jsme od počátku do konce

Příspěvek od Honza »

Již na druhém zasedání zastupitelstva plníme zásadní body našeho volebního programu.

1. Zastupitelstvo akceptovalo náš požadavek na zapisování jmen zastupitelů k jejich hlasování a uznalo legitimní právo na pořizování videozáznamů ze zasedání ZM.

2. Poprvé v novodobé historii zastupitelstvo rozhodlo o dlouhodobém pronájmu pozemku na místo jeho prodeje.

3. Zastupitelstvo zahrnulo do návrhu rozpočtu na rok 2015 naši změnu – vypustit zcela netransparentní položku ve výši 2 000 000,- Kč. Na dalších změnách, směřujících k transparentnímu rozpočtu, pracujeme.

Dále jsme navrhli:
1. Přesunout konání ZM ze čtvrtka na pátek či sobotu z důvodu lepší přístupnosti zdejším občanům, kteří jsou v pracovní dny mimo svá bydliště a všem, kteří nejsou zdejšími občany, avšak vlastní zde nemovitost.

2. S ohledem na zajištění důstojnosti a vážnosti ZM, zakázat po dobu zasedání konzumaci alkoholu.

3. Změnu jednacího řádu tak, aby bylo možno ke každému bodu jednání vznášet dotazy a připomínky z řad občanů. Současné znění jednacího řádu to neumožňuje a občané se tak mohou vyjádřit až v závěrečné diskusi, kdy už jsou všechny body projednány a případně odhlasovány. Taková úprava podle našeho názoru postrádá smysl.

4. Zajistit pro místní seniory a osoby na "mateřské dovolené" minimálně stejné benefity, jako mají (z veřejných prostředků) zaměstnanci zdejší ZŠ.

5. Podpořit projekt university třetího věku.

6. Navýšit finanční podporu místního SDH v souvislosti s nadcházejícími oslavami 125. výročí jeho založení a poskytnout potřebnou součinnost při přípravách a realizaci.

7. Při příležitosti 70. výročí osvobození Čachrova a okolí americkou armádou uspořádat vzpomínkovou akci.

Na co jsme nedostali odpověď:
1. Na základě jakého ustanovení zákona o obcích a souvisejících předpisů bylo předčasně ukončeno ZM dne 11. 12. 2014.

2. Proč nebylo umožněno na výše uvedeném ZM složení slibu a tedy vykonávání mandátu jednomu zastupiteli dle § 69, z.č. 128/2000 Sb.

3. Jak je možné, že byl (v rozporu s tiskovým zákonem) pí. starostkou zneužit Čachrovský občasník v její předvolební kampani a zda je možno do tohoto periodika přispívat. Pokud ano tak kým, případně za jakých podmínek. Pokud nikoli, tak proč.

4. Jakým způsobem splňuje městys povinnost informovat občany o činnosti orgánů obce v souladu s § 97, z.č. 128/2000 Sb.

5. Proč pí. starostka toleruje porušování jednacího řádu v případech, kdy někteří jedinci narušují průběh zasedání ZM svým pokřikováním.
Honza Bejvl
Honza
Administrátor
Příspěvky: 646
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: Pracovali jsme od samého počátku

Příspěvek od Honza »

26.2. 2015 a v reakci na stanovisko krajského úřadu konečně vrchnost přiznala, že Čachrovský občasník byl vydáván v rozporu se zákonem. Místo toho, aby vydávání dle zákona upravila, tisk občasníku zastavila přesto, že občané dali jasně na jevo svůj zájem o tuto tiskovinu. Důvod je jednoduchý - už by si tam pí. starostka nemohla psát své předvolební a další povídačky ve své výlučné pravomoci a mohla by přispívat také veřejnost. To pochopitelně není pro vrchnost žádoucí.
Honza Bejvl
Honza
Administrátor
Příspěvky: 646
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: Pracovali jsme od samého počátku

Příspěvek od Honza »

Zastupitelé SNK Šumaváci se jako jediní oteřeně postavili proti návrhu starostky otevřít v centru obce Čachrov bar s výherními automaty.
Honza Bejvl
Honza
Administrátor
Příspěvky: 646
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: Pracovali jsme od samého počátku

Příspěvek od Honza »

Na základě našich připomínek byl změněn populisticky-schodkový návrh rozpočtu pro rok 2016 na rozpočet alespoň vyrovnaný. Snad se jednou dočkáme rozpočtu investičního. Za současné situace je to však záležitost z říše snů.
Honza Bejvl
Honza
Administrátor
Příspěvky: 646
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: Pracovali jsme od samého počátku

Příspěvek od Honza »

Ve včerejším hlavním zpravodajství ČT1 proběhla krátká reportáž (odkaz přikládám níže) na téma, které velmi dobře známe a které zde bylo hojně diskutováno. Víme, že o cenzuře bývalého vedení naší obce, by se dala napsat diplomová práce. Jak to dopadlo s vydáváním místního občasníku (byť se jej vrchnost, v návalu zoufalství, snažila označit za pouhý informační leták) také víme.
Na dámách z reportáže je velmi sympatické, že šly ještě dál. Závěry krajského soudu jsou zcela jednoznačné, a protože se v reportáži uvádí, že se jedná o precedentní rozsudek, tak si dovolím říci, že i když jsme pro řešení obdobného problému zvolili trochu jinou cestu (pro věčné ňafaly podotýkám, že jednoznačně mírnější), tak trochu jsme předběhli dobu. Jsem velmi rád, že se i díky tomuto rozsudku a zejména jeho odůvodnění naše snaha ukázala jako jednoznačně správná a tvrzení, že do občasníku směl přispívat každý, tedy nejen vrchnost, jako zcela oprávněné.

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/ ... h-novinach
Honza Bejvl
Honza
Administrátor
Příspěvky: 646
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: Pracovali jsme od samého počátku

Příspěvek od Honza »

Chvíli jsem se zamýšlel na tím, zda nějak shrnout práci, úspěchy i neúspěchy Šumaváků. Pak jsem si ale uvědomil, že už to zde na fóru je. Stačí např. navštívit toto vlákno

http://www.mestyscachrov.cz/forum/viewt ... p?f=5&t=79

a porovnat, jak se naplnily predikce jednotlivých aktérů, či jak se věci skutečně odehrály až do dnešních dnů.
Je nepochybné, že se obec zásadním způsobem vymanila z područí organizované skupiny lidí, která se za užití nejrůznějších špinavých praktik obohacovala a vedla obec k úpadku. :evil: Jsme rádi, že se nám toto jednání, na které jsme dlouhodobě poukazovali, podařilo prokázat a že jsme jej prokázali konkrétním lidem. :clap: Samozřejmě také dobře víme, že spousta lumpáren zůstala zatím „zametena“ :shh: a netěší nás, že přístup některých představitelů obce, k těmto skutečnostem, nebyl nijak energický. :shifty: Není žádným tajemstvím, že naše úsilí stálo proti tuhému odporu lídrů této skupiny a členové našeho uskupení (zejména ti, kteří se stali zastupiteli) čelili šikaně a ostrakizaci, a to nejen na veřejných jednáních zastupitelstva, ale zejména v osobním životě, tedy zcela mimo rámec jejich mandátu zastupitele. :evil: Nebyli to však zdaleka pouze oni. Velmi podobně na tom byli a jsou všichni, kteří byť jen naznačí souhlas, nebo s námi sdílejí podobné názory. Ostatně Josef, který nebyl členem Šumaváků a „pouze“ nás veřejně názorově podporuje, to zde několikrát popsal velmi otevřeně.

Když jsme tedy uvažovali o dalším volebním období dospěli jsme k závěru, že i když se situace viditelně změnila k lepšímu, stále je zde příliš pokrytecké prostředí na to, aby mělo smysl obětovat energii (kterou jsme chtěli upřít zejména do rozvoje obce) na současné „bahnění“ se ve věcech, které jsou normálním lidem naprosto jasné a které by byly ve „zdravém prostředí“ poměrně rychle řešitelné. Dokud si většina místních není schopna odpovědět na otázku, zda se chtějí aktivně podílet na fungování obce, nebo zda chtějí být pouhým „bezstarostným“ stádem tupě následujícím svého pasáka jakýmkoliv směrem, nemá smysl tvořit vize a snažit se obec rozvíjet. To je level vyšší, který není (za současného stavu) na čem vystavět, neb jeho základy nebyly zcela očištěny a stále zahnívají. Jak moc…, to se dozvíme za pár dnů z výsledků voleb. :idea:
Chtěl bych zde tedy poděkovat všem, kteří s námi do toho šli, :thumbup: stejně jako těm, kteří nás volili a podporovali, :clap: a také všem těm, kteří nám jakkoli pomáhali. ;) I nadále zůstaneme aktivními občany, kteří nebudou slepě následovat žádného pasáka, nýbrž pouze svůj vlastní a zdravý rozum.
Honza Bejvl
Odpovědět