Prodeje obecních pozemků - je to opravdu nutné ????!!!????

Moderátor: Honza

Odpovědět
Kynčl
Příspěvky: 267
Registrován: sob 09. črc 2011 9:04:03
Bydliště: Praha/Čachrov
Kontaktovat uživatele:

Prodeje obecních pozemků - je to opravdu nutné ????!!!????

Příspěvek od Kynčl »

Přiznám se , že teprve teď jsem si všiml , že na prakticky každém programu zastupitelstva se objevuje prodej obecních pozemků, chápu že občas je nutné a žádoucí občas někomu vyjít vstříc pokud mu chybí 5 m2 k obecní cestě atd., ale nevěřím tomu že se jedná jen o tyto případy. Obce v okolí mají ve velké většině stop prodejům. Pokud vím tak městys není v bankrotu ani v platebních neschopnosti aby musela prodávat svůj majetek ... Otázkou je Cui bono? Čí prospěch?
Jsou ceny v pořádku ? Nemůže si obec přidělat problémy s budoucím rozvojem infrastruktury ?
Jan Kynčl aka Pošťák
Čachrov 50
Honza
Administrátor
Příspěvky: 648
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: Prodeje obecních pozemků - je to opravdu nutné ????!!!??

Příspěvek od Honza »

Jak sis určitě všiml Jendo, náš městys se v mnohém vymyká většině obcí a ani způsob hospodaření s nemovitým majetkem není výjimkou. Bohužel... :(
Honza Bejvl
Karel
Příspěvky: 225
Registrován: stř 27. črc 2011 7:52:05

Re: Prodeje obecních pozemků - je to opravdu nutné ????!!!??

Příspěvek od Karel »

Už jsem se bál, že je fórum mrtvé, Dovolím si pár slov k předposlednímu příspěvku - ten poslední je na mě moc intelektuální, na ten si netroufám reagovat.
Tak tedy:
Skutečně se v drtivé většině jedná o uspořádání sousedských vztahů soukromých vlastníků s obcí, někdy je iniciátorem i obec. Jako příklad lze uvést současné prodeje nebo směny na Svinné. V paměti jen těžko hledám příklady, kdy by tomu bylo jinak. Snad počátkem 90tých let, v době všeobecné eufórie a důvěry v podnikatelské aktivity různých individuí jsme snad o nějakou hodnotu přišli, ale nemám dojem, že by šlo o tragédii. Vybavuje se mi jeden případ už však z doby všeobecného temna (2002-2010), kdy obec prodala porcelu vhodnou k zastavění za 12000,- Kč (vše ošetřeno "znaleckým posudkem"), zatímco sousední prodával vexlák za 1/2 milionu. Taková byla doba a dnes už čas vše vyléčil.
Ještě tedy jednou, bylo by dobré se zajímat o každý případ a 30ti denní lhůta pro povinné zveřejnění záměru prodeje slouží právě k tomu, aby mohli vznést své připomínky právě oni pochybovači.
Ještě bych chtěl dodat, že stav tohoto "narovnávání" bude trvat hodně dlouho, konce chyb napráskaných státními institucemi (bývalé státní podniky, pozemkový fond, pozemkový úřad a úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových) jsou v nedohlednu. Jen nepatrné množství je v silách obce tato pochybení napravovat.
Spark
Příspěvky: 12
Registrován: ned 03. črc 2011 18:59:54

Re: Prodeje obecních pozemků - je to opravdu nutné ????!!!??

Příspěvek od Spark »

Souhlasím, že ve většině případů se jedná o pár metrů přiléhajících k nemovitosti. Mě spíše znepokojuje snaha současného vedení městyse rozprodat co nejvíce z majetku obce - viz. prodej lyžařského vleku, objektu bývalé mateřské školy a především zarážející je pro mě snaha o rozprodání obecních bytů! Jaký je k tomu asi důvod - že by snaha o ulehčení si práce a starostí?
Nevím, jakou parcelu má pan Karel na mysli, ale je - li to ta, o které si to myslím, tak o její vhodnosti k zastavění by se dalo diskutovat. A cena byla dle tehdejšího ceníku zastupitelstva. Mně se spíš vybavuje případ jedné parcely z doby ještě většího temna (1994-2002), kdy obec prodala za pár korun pozemek s tím, že pokud na něm nebude do určité doby realizována výstavba, vrátí se tento do majetku obce. Toto bylo sice ošetřeno jakousi smlouvou, ale snad neschopnost ohlídat její plnění vyústila v to, že dnes není zrealizována ani stavba, ani se pozemek nevrátil do majetku obce. Ale to jistě čas už také vyléčil.
Honza
Administrátor
Příspěvky: 648
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: Prodeje obecních pozemků - je to opravdu nutné ????!!!??

Příspěvek od Honza »

Jak pan Karel naznačuje, vidím jednu z hlavních příčin právě v poruše intelektu většiny hlavních aktérů této snahy.
Řečí výkladového slovníku: "Intelekt vyjadřuje schopnost myslet, získávat informace a tyto shromažďovat. V dalším významu je intelekt složkou inteligence, schopnost vyššího myšlení".
"Mentální retardací se označuje nedostatečný vývoj intelektu".
"Demence je oproti tomu snížení již nabytých intelektových schopností".
Honza Bejvl
Kynčl
Příspěvky: 267
Registrován: sob 09. črc 2011 9:04:03
Bydliště: Praha/Čachrov
Kontaktovat uživatele:

Re: Prodeje obecních pozemků - je to opravdu nutné ????!!!??

Příspěvek od Kynčl »

Hmmm parcela z doby temna ... koukám že na úradu městyse jsou pěkní kostlivečci ve skříni ... a co takhle nějaké podrobnosti Pepo ? Velmi těžko se mohu zeptat na úřadu poskytněte mi prosím informaci k parcele z doby temna ... Proč jsi to již nedal na veřejném zastupitestvu třeba do různého nebo je to již "promlčeno" ?
Znovu opakuji máte-li nějaké materiály k výše uvedeným kauzám velmi rád je zveřejním ....
Jan Kynčl aka Pošťák
Čachrov 50
Karel
Příspěvky: 225
Registrován: stř 27. črc 2011 7:52:05

Re: Prodeje obecních pozemků - je to opravdu nutné ????!!!??

Příspěvek od Karel »

Jendo, zase tolik nejásej.
Pepovy informace jsou trochu chabé. Jednak zná vše jen z doslechu a o komunální sféru se začal zajímat až tak koncem roku 2002. I označením doby "temna ještě většího" se sekl, patrně měl na mysli dobu do roku 1994 (podle citovaného problému), divím se, že jej Mirek P patřičně neusměrní, ten tomu byl nablízku.
Oč tehdy šlo? Parcela v centru Javorné byla za 15000,- Kčs prodána právnické osobě (ještě platil zákon o omezených metrech pro osobu fyzickou) a kupní smlouva sepsána renomovaným notářem. V ní bylo zakotveno ošetření, že v případě, že nebude-li stavba do 10ti let realizována, bude prostor za stejných podmínek vrácen obci. Chybělo však ustanovení o omezení možností zástavy u banky a to právě nastalo. Když obec chtěla uplatnit svůj nárok, bylo to možné pouze v případě uhrazení dluhu asi 800000,-Kč, což jsme odmítli. Nevidím v tom zas tak velkou tragédii. Ve stejné lokalitě vznikl obdoný problém (bez angažmá obce) a dnes jsou tam byty, možná trochu diskutabilní, ale okolí upraveno a co víc si přát. Mnohdy to dokáže zvládnout i soukromý sektor.
Kynčl
Příspěvky: 267
Registrován: sob 09. črc 2011 9:04:03
Bydliště: Praha/Čachrov
Kontaktovat uživatele:

Re: Prodeje obecních pozemků - je to opravdu nutné ????!!!??

Příspěvek od Kynčl »

Karle já nejásám, jsem patriot a každá zmínka , že obec něco ztratila je bolestná protože mohlo vzniknout něco jiného pozitivního ...

Jen se bojím kostlivců ve skříni a vypadá to , že asi nějaký existují ...
Jan Kynčl aka Pošťák
Čachrov 50
Honza
Administrátor
Příspěvky: 648
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: Prodeje obecních pozemků - je to opravdu nutné ????!!!??

Příspěvek od Honza »

Když tak koukám na ta (pozvolna vyplouvající) čísla ztrát z dob minulých, nemohu se nějak ubránit dojmu, že léta současná jsou jedna z nejbolestivějších.
Honza Bejvl
Odpovědět