čistírny odpadních vod

Moderátor: Honza

Kynčl
Příspěvky: 267
Registrován: sob 09. črc 2011 9:04:03
Bydliště: Praha/Čachrov
Kontaktovat uživatele:

Re: čistírny odpadních vod

Příspěvek od Kynčl »

Pořád jsi mi Karle neodpověděl na otázku jak je možné , že vládní čachrovská koalice obě uskupení mají v programu alternativní řešení čističky schválí megalomaský dvojhovnapřečerpávající projekt opozice to mne hlava opravdu nebere ... jasně je pravda , že bylo něco málo utraceno za projekt atd. , ale zastavením popřípadě kořenovou alternativou lze plno prostředků ušetřit ... Není to tím že tady vlastně žadná koalice a opozice není ?

Jinak ještě douška k minulému vedení obce: " Svůj souhlas s použitím pozemku pro jednu svodovou větev jsem dal v domnění, že obec má povinost postavit čističku a v případě nesplnění hrozí sankce, pokud bych věděl to co vím o problematice dnes tak bych rozhodně nesouhlasil, dokonce si začínám domnívat, že celá akce slouží k přelivu dotačních titulů do soukromé firmy a navíc vzniku vazalského vztahu mezi obcí a firmou spravující čističku".

V případě vrácení účelové dotace pro její neplnění hrozí obci výprodej veškerého majetku, možná si už teď někdo brousí zuby na obecní lesy .....
Jan Kynčl aka Pošťák
Čachrov 50
Honza
Administrátor
Příspěvky: 648
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: čistírny odpadních vod

Příspěvek od Honza »

To že se nedočkáme odpovědí tady mne už nepřekvapí, ale když se nedočkáš odpovědi na schůzi zastupitelstva, to je pak teprve pošušňáníčko... ;)
Honza Bejvl
Karel
Příspěvky: 225
Registrován: stř 27. črc 2011 7:52:05

Re: čistírny odpadních vod

Příspěvek od Karel »

Chlapci, pořád nechápete dnes tak moderní princip "přeběhlictví", dokonce bych řekl, že je mnohým docela sympatický. A pak ani nezáleží na tom, zda přeběhlík o dané problematice alespoň něco tuší, jen když se dočká poklepání na rameno od zástupce z druhého břehu. Je jen škoda, že rozmary takovách eqilibristů budou trpět ještě další generace.
Kynčl
Příspěvky: 267
Registrován: sob 09. črc 2011 9:04:03
Bydliště: Praha/Čachrov
Kontaktovat uživatele:

Re: čistírny odpadních vod

Příspěvek od Kynčl »

Karle chceš tímto říci že ani Ty ani Jana nemáte pod kontrolou jak hlasují lidé z vašich kandidátek ? Člověk má samozřejmě hlasovat podle svého svědomí a rozumu, nemohu si pomoci, že hlasování v případě čachrovské čístičky do této kategorie nespadá ... Co nás tedy může napadnout pokud vládní obecní koalice hlasuje pro projekt proti kterému brojila ve svých programech, napadají mne pouze dvě vysvětlení hloupost nebo korupce anebo kombinace obého ....

A přeběhlík je v tomto případě zrádce a jako takový by měl být označen ... on by byl označen automaticky pokud byste nesmetli ze stolu můj návrh na zápis a jak kdo hlasoval (a fakt by mne stačilo na těch veřejných) ...

Citace z Wikipédie
Zrada je záměrné a druhou stranou nečekané porušení závazku, povinnosti, očekávání, slibu a podobně, zvlášť směřuje-li toto jednání proti někomu, komu je člověk povinován loajalitou.

Člověk který zradil jednoho tak je velký předpoklad, že zradí podruhé ... jsem vskutku zvědav jak budou vypadat vaše kandidátky pro příští volby.

snad jen pro připomenutí zde ukázka z Tvého programu:
volební program-SNK-ŠPOČ_Stránka_2.jpg
A zde program Jany
volební program SNK.jpg
Jan Kynčl aka Pošťák
Čachrov 50
Kynčl
Příspěvky: 267
Registrován: sob 09. črc 2011 9:04:03
Bydliště: Praha/Čachrov
Kontaktovat uživatele:

Re: čistírny odpadních vod

Příspěvek od Kynčl »

OK můžeme se bavit věcně mám pár otázek :

1) Jaký je celkový rozpočet na čističku a kolik z toho ma být dotace ?
2) Jaké jsou provozní náklady čističky a existuje něco jako kalkulace stočného ?
3) Jaké jsou náklady na metr přípojky a jak bude hrazeno případné připojení ?
4) Pokud dotaci Čachrov nedostane jaké jsou záložní plány, není řešením přispět na indivividuální čističky ?
5) Existuje kalkulace potrubního svodu do jiné obce např.Běšin nebo Strážova ?
6) Existuje nějaká technická zpráva popisující současný stav/problémy čističky na Javormé ?
7) Je možné poskytnout současný projekt čističky k odborné oponentůře ?
Jan Kynčl aka Pošťák
Čachrov 50
Kynčl
Příspěvky: 267
Registrován: sob 09. črc 2011 9:04:03
Bydliště: Praha/Čachrov
Kontaktovat uživatele:

Re: čistírny odpadních vod

Příspěvek od Kynčl »

Karle,Josef může mi někdo z vládnoucí koalice či opozice dát odpovědi na výše uvedené otázky ?
Diky
Jan Kynčl aka Pošťák
Čachrov 50
Spark
Příspěvky: 12
Registrován: ned 03. črc 2011 18:59:54

Re: čistírny odpadních vod

Příspěvek od Spark »

Konečně jsem si udělal trochu času, abych tady reagoval na Vaši plodnou diskuzi ohledně ČOV. Předem se omlouvám, že můj komentář bude trochu delší.
Hned v úvodu tohoto vlákna Karel pláče nad tím, že OZ schválilo podání žádosti o dotaci na ČOV. Přitom skromně zapomněl dodat, že on se tohoto hlasování neúčastnil, zřejmě proto, aby měl „čisté ruce“ a mohl tady potom rozumovat. Dále si stěžuje, že není dotažena do konce ČOV javorenská a správně připomíná, že by to měla být priorita vedení obce – opět zde skromně neuvádí, že vedení obce je kromě pí. starostky především on…Dle mých informací tato stavba už mohla být dokončena dávno, ovšem musel by být zájem právě ze strany onoho vedení!
A teď k těm Karlovým lžím a polopravdám. ČOV Javorná není monstrum pro 800 obyvatel (kde by se také na Javorné vzali), ale tyto stavby se staví na tzv. ekvivalentní obyvatele (EO), tzn. že se musí počítat s kapacitou takovou, aby stačila čistit i v případě maximálního zatížení Javorné, tzn. plné všechny domy, chaty, hotel, apartmánový dům, 14 RD, na které bylo vydáno územní rozhodnutí v době realizace, plánované budoucí připojení Bucharu + rezerva možného rozvoje Javorné a po těchto výpočtech se dospělo k tomuto číslu. Samozřejmě, že v „mrtvé“ sezóně není ten počet obyvatel ani poloviční, navíc nikdo v té době nemohl tušit, že se hotel zanedlouho po zahájení výstavby zavře. Jak by asi reagovali současní kritici na to, kdybychom postavili ČOV na 300 EO, hotel by se nezavřel, RD by se postavili, turistický ruch by kvetl a kapacita ČOV by nestačila? To by bylo sousto! Nicméně vzhledem k tomuto jsou tam udělány 2 linky – v současné době funguje pouze jedna, tzn linka na 400 EO. Kdo byl na zasedání zastupitelstva na Javorné, dověděl se tam, že aby ČOV správně fungovala, stačí jí cca 20 % požadovaného nátoku, což je cca 80 obyvatel a to už je minimálně o víkendu běžný počet pohybujících se v Javorné!
A že je postavena na nejvyšším místě obce? Zde opět pan Karel skromně nesděluje, že záměr postavit ČOV v Javorné se začal realizovat již v době, kdy byl starostou on, byl zpracován projekt, kde byla ČOV umístěna podstatně výše a neumožňovalo by to napojení dalších nejméně 15 objektů + Bucharu!
Napojeno je jistě více obyvatel než 40 – vzhledem k tomu, že kromě jeho domu a domu jeho dcery jsou napojeny všechny objekty jak k trvalému bydlení, tak k rekreaci! (Zde je vidět, jak mu nakrmení čovky jako místostarostovi leží opravdu na srdci).
Ano, vyzrálé kaly ze septiků, které se nevyváží několik let se tam v současné době vyvážet nedají, ale kdo byl na zmíněném zasedání, ví o návrhu řešení, které tam bylo předloženo – bohužel zřejmě zůstalo pouze u tohoto návrhu. Nejjednodušší řešení by samozřejmě bylo to, kdyby občané dodržovali zákony a vyváželi tyto kaly 2 x ročně, tím pádem by tento problém odpadl úplně!
A cena elektřiny? Není nic jednoduššího, než si vybrat jiného dodavatele než ČEZ a hned je cca 20 % ušetřeno jako u školy!
Ano, žádná dotace na domácí čovky místo centrální neexistuje, ale je třeba si uvědomit, že ať ta nebo ta, pořád potřebuje kanalizaci, a její cena je cca 70 % z celkových nákladů!
S přípojkami na Javorné to bylo tak, že po obecních pozemcích se platili z prostředků obce + dotačních, po soukromých pozemcích toto dotace neumožňuje, proto si je platili občané sami a pak záleželo jakou firmu a za jaké prostředky si na to sehnali. Suma 72 000,- opravdu nevím co znamená…
Kořenová čovka je taky zajímavý nápad – jen pí. starostka o ní stále mluví, ale za 2 roky ve funkci se kromě návštěvy Spáleného Poříčí, kde jí mají, nezmohla na nic jiného. Co třeba poradit se s nějakým odborníkem, nechat si vypracovat studii proveditelnosti apod.? Zřejmě by to bylo moc pracné… A je třeba podotknout, že i při této variantě by se musela vybudovat zmíněná kanalizace i přečerpávací stanice, protože i do kořenové to musí někudy dotéct a ani do kořenové to neteče do kopce! A navíc u mě stále vyvstává kacířská otázka – když jsou kořenové čovky takové výborné, proč se nebudují po celé republice, ale je jich pouze pár? Zřejmě v tom bude nějaký háček…
Obec zatím není povinna stavět čovku, ale až je budou mít všechny obce nad 2000 obyvatel a šiml rozhodne, že je mají mít obce např. nad 500 obyvatel, tak už dotace dávno nebudou a pak by k tomu prodeji či vykácení lesa dojít mohlo. Proto jsme chtěli využít možnost naší polohy v CHKO a částečně v parku a být o krok napřed. Ono je třeba si uvědomit, že doba kdy odpadní vody každý vypouští kam chce a jak chce jednou skončí a pak budou lidé rádi, že toto mají ošetřeno a bez starostí! A že se za to platí? Bohužel dnes už nic není zadarmo! Navíc v jiném vláknu nám zde dáváte jako velký vzor město Strážov a je třeba podotknout, že i tam mají kanalizaci a ČOV!
Jinak čovku nespravuje žádná firma, spravuje si ji sama obec, takže nějaké domněnky ohledně vazalského vztahu jsou bezpředmětné. A rovněž dodavatelská firma byla vybrána na základě řádného výběrového řízení, takže zde bych také moc nespekuloval!
No a Vaše diskuse ohledně hlasování zastupitelů? To by sis Jendo představoval, aby to bylo u nás na vsi jako v parlamentu? Já si naopak myslím, že u nás bychom měli všichni táhnout za jeden provaz a ne si hrát na různá uskupení a koalice! A kdyby měla všechna hlasování dopadnout dle předpokladů, byly by schůze opravdu jen jako formalita a pro pobavení. Navíc mám obavy, při znalosti myšlenkových pochodů pí. starostky, že bychom se tady mohli dočkat velkých věcí, pokud by jí zastupitelstvo odhlasovalo všechny nápady, které je schopna vymyslet!
Mimo mísu mi tu pak zase připadá poznámka Karla o programu z roku 2006 a o zachování školy – zřejmě si nevšiml, že minulé zastupitelstvo se opravdu snažilo školu udržet a faktická likvidace začala až nyní po dosazení do funkce našeho velmi kvalitního a progresivního pana ředitele!
Odpovědi na pár otázek nechám raději na Karlovi, ten má k těmto materiálům jako místostarosta přece jen blíže…
Takže se omlouvám za dlouhé čtení, ale cítil jsem potřebu se ke zde vyřčenému vyjádřit. Příště snad budu reagovat rychleji na jednotlivé příspěvky.
Honza
Administrátor
Příspěvky: 648
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: čistírny odpadních vod

Příspěvek od Honza »

Konečně k tématu a věcné argumentaci. Díky Pepo. Jak jsem již naznačil v úvodu... Každá mince má dvě strany a ani zde to nebude jinak. Nezávisle na zdejším dění jsem zachytil informaci, že majitelé domovních čistíren by měli pravidelně zajišťovat rozbor vod odcházejících z jejich čistíren, což by mohl být (je-li to pravda) argument posouvající misku vah směrem k čistírnám centrálním, kde na sebe tuto povinnost bere nejspíše provozovatel. Na druhé straně si nejsem jist, zda za současného stavu EU a predikovaný vývoj je rozumné vynakládat prostředky tam, kde to není nezbytné. Pokud by se někdy v budoucnu nařízení změnila, stejně by malé obce čistírny těžko financovaly bez dotací a tak by nějaké nové dotační tituly musely vzniknout.
Honza Bejvl
Kynčl
Příspěvky: 267
Registrován: sob 09. črc 2011 9:04:03
Bydliště: Praha/Čachrov
Kontaktovat uživatele:

Re: čistírny odpadních vod

Příspěvek od Kynčl »

Josef díky za reakci zde pokračovaní od mne:

Pořád jsem se nedozvěděl odpovědi na mé otázky:

1) Jaký je celkový rozpočet na čističku a kolik z toho ma být dotace ?
2) Jaké jsou provozní náklady čističky a existuje něco jako kalkulace stočného ?
3) Jaké jsou náklady na metr přípojky a jak bude hrazeno případné připojení ?
4) Pokud dotaci Čachrov nedostane jaké jsou záložní plány, není řešením přispět na indivividuální čističky ?
5) Existuje kalkulace potrubního svodu do jiné obce např.Běšin nebo Strážova ?
6) Existuje nějaká technická zpráva popisující současný stav/problémy čističky na Javormé ?
7) Je možné poskytnout současný projekt čističky k odborné oponentůře ?

Jinak několik poznámek k Pepově odpovědi:

Pokud jsem správně pochopil zápis ze zastupitelstva,tak čistička na Javorné je stavebně dokončená akorát do ní teče málo sraček takže je hladová a nefunguje jak má. A firma která to celé realizovala za malý poplatek nabízí "opravu" ...
Otázka: Zmiňoval jsi že čovka je osazena 2 linkami z nichž je v chodu jen jedna, nebylo chybou projektu, že se 2 linka jen nepřepřipravila dle skutečné potřeby ?

Někteří lidé raději nechávají odvážet kaly ze svých žump,septiků čističek jinam protože ceny jsou nesmyslně nastaveny (toto mám neprověřené a mám to z doslechu) Dovedu si představit , že se za část dotace pořídí obecní hovnocuc který bude za rozumné peníze vyvážet ...

Spotřeba energie je samozřejmě problém, jistě můžes najít levnějšího dodavatele energie, ale to nic nemění na rostoucích cenách energií a každé náklady se budou projevovat na cenách stočného. Takže suma sumarum nejlevnější je když hovna tečou gravitací ...

Pokud bude v budoucnu povinnost čovky pro obec na 500 duší tak se nás to stejně při současném demografickém vývoji a při rozvoji ostatní infrastruktury nebude týkat (pokus o ironii)

Nejdražší je kanalizace ... no pokud by byly postaveny domácí čističky tak odpadní vody mohou odcházet do již stávajích deštových svodů.

Jen kořenová čovka je v těchto klimatických podmínkách samozřejmě blbost, protože jí dramaticky klesá účinnost v zímních měsicích a navíc je díky úřednímu šimlovi neuvěřitelná pakárna likvidace filtračního štěrku po době cca. 6 let kdy se má vyměnit, nicméně existují i kombinace těchto čističek právě pro dobu turistické sezóny ...

V našem velkém vzoru Strážově funguje čistička stejně na hovno jako na Javorné neb je také hladová takže se tam prý (toto mám opět neprověřené a mám to z doslechu) vozí zkažené mléko v cisternách aby se podpořil čístící proces. Ve všem si příklad brát nemusíme.
Jan Kynčl aka Pošťák
Čachrov 50
josef.rousek
Příspěvky: 2
Registrován: ned 12. úno 2012 13:55:50

Re: čistírny odpadních vod

Příspěvek od josef.rousek »

Problém strážovské ČOV je v tom, že do ní přitéká jednotnou kanalizací velké množství balastních a dešťových vod, které splašky neúměrně ředí. Kromě zbytečných nákladů na čerpání dešťové vody, která by v případě oddílné kanalizace odtékala přímo do potoka, to s sebou nese i určitá technologická úskalí - naředěné splašky nejsou pro bakterie nejlepší živnou půdou. O tom, že by tam provozovatel vozil mléko nic nevím :)

J. Rousek
Odpovědět