Prodej lyžařského vleku na Javorné

Moderátor: Honza

Honza
Administrátor
Příspěvky: 594
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Prodej lyžařského vleku na Javorné

Příspěvek od Honza »

Na toto téma již bylo psáno ve vláknu "Schůze 7. 7. 2011" a "Schůze OZ dne 16. 8. 2011". Aby se téma ještě více netříštilo, zřídil jsem mu vlákno vlastní.
Desátého září se konala schůze TJ Sokol Čachrov na které byl projednán můj návrh na převod lyžařského vleku do vlastnictví tohoto občanského sdružení. Schůze jsem se bohužel nemohl účastnit, ale k mému příjemnému překvapení zde prý zaznělo pár rozumných návrhů týkající se jak případného převodu, tak i prodeje. Za nešťastné považuji pouze to, že tyto návrhy nebyly dále předány na jednání obecního zastupitelstva. To by jejich šance na uvedení v život zvýšilo a tím pádem by ani nemusel být výsledek takový, že TJ vlek nechce.
Pominu-li tedy, pro obec, ekonomicky výhodnější varianty zbavení se tohoto majetku, zbývá prodej zařízení včetně příslušenství jako celku. O této variantě se zastupitelé řadu měsíců dohadují a současným výsledkem je návrh smlouvy o prodeji. V jednom ze svých příspěvků jsem vyjádřil podezření, že tato smlouva bude jen cárem papíru, jehož účelem je navodit atmosféru regulérního prodeje, ale ve skutečnosti nepřinést prodejci (tedy obci) žádné kladné body a záruky. Proto jsem 3. 9. 2011 oficielně pořádal městys o poskytnutí tohoto návrhu. Dnes, tedy v poslední den zákonem stanovené lhůty pro vyřízení této žádosti, jsem se dočkal a mohl se tak přesvědčit, jak jsem byl ve své predikci úspěšný.
Bohužel musím konstatovat, že jsem se nemýlil a dalo by se říci, že skutečnost je ještě horší, než jsem čekal. Pro zachování objektivity a získání odborného názoru jsem svůj právní rozbor ještě konzultoval s právníkem a i on nevěřícně kroutil hlavou. Konec konců posuďte sami, zda by jste takovou smlouvu jako prodejci, jenž si chtějí ohlídat ujednané závazky, podepsali ...
Smlouva vlek I._Stránka_1.jpg
Smlouva vlek I._Stránka_2.jpg
Smlouva vlek I._Stránka_3.jpg
Jen tak ve zkratce:
1. Kdo bude ručitel? Jeho věrohodnost, solventnost pro případ plnění ze smlouvy, fyzická, nebo právnická osoba, sídlo firmy, nebo trvalý pobyt atd.Jinými slovy jeho rating. Nebo to bude jen nastrčený tzv. bílý kůň?

2. Odstavec VII. uvádí co vše je kupující povinen (slevy, ceny jízdného, investice), ale odstavec VIII. stanovuje sankce pouze za nedodržení investic. Tedy pokud se s výší jízdného, slevami atd. rozhodne kupující poslat obec nebo samotné občany do prčic, nic mu za to nehrozí.

3. Co se týče investice, tak je to přeci také výsměch, protože když kupující neinvestuje 500 000,- Kč, zaplatí 150000,- Kč. No tak co mu vyjde levněji??? A dost možná se vykašle i na to a nechá to obec vymáhat po někom, o kom se ve finále ukáže, že byl jen tzv.bílý kůň. Tedy např. človíček, jehož majetek je nula nula nic, protože jej nikdy neměl, nebo jej stačil převézt na někoho jiného a nelze mu tedy zabavit nic, co by pohledávku uspokojilo.

4. Nikde není psáno po jakou min. dobu musí kupující vlek provozovat. Není toto důležitější, než kupujícího zavazovat k tomu, aby investoval do něčeho, co je jeho? Co když provoz ukončí, nebo vlek prodá, nebo převede na jinou osobu? Tyto následní vlastníci nebudou touto kupní smlouvou nijak vázáni.

5. Kupující je povinen prokazovat výši investic - dobré, ale co když neprokáže? To se přece nevylučuje s tím, že neinvestoval. Jaké jsou sankce za porušení tohoto ujednání? Nebo neprokáže účel investice, nebo nastane mezi kupujícím a prodávajícím spor o to zda ivestice splňuje parametry termínu "modernizace technologického zařízení LV za účelem efektivní modernizace lyžařského areálu" atd. atd.

Myslím, že o důvod víc zaznamenat, jak jednotliví zastupitelé budou v případě jednání o této smlouvě hlasovat :!: Ukáže-li se totiž v budoucnu, že díky špatně sepsané smlouvě přijde obec o případné plnění, nebo nebude moci vymáhat možné pohledávky, dost možná přijde na řadu trestně-právní odpovědnost jednotlivých aktérů.
Honza Bejvl

Karel
Příspěvky: 221
Registrován: stř 27. črc 2011 7:52:05

Re: Prodej lyžařského vleku na Javorné

Příspěvek od Karel »

Díky za téměř právní rozbor návrhu kupní smlouvy. Pokusím se celkový stav trochu zjednodušit. Návrh smlouvy nemá předtištěného kupujícího, jedná se o fázi opětovné nabídky a i když možná tušíme o koho půjde nové návrhy mohou přicházet stále. Položím Ti jednoduchou otázku: Máš zájem na tom, aby vlek na Javorné vůbec fungoval dál? S ohledem na Tvé obstrukce očekávám spíše zápornou odpověď. Vlek už je totiž to poslední (snad kromě Krouparovy hospody) co na Javorné ještě funguje! Díky působení obecní vlády v posledních dvou volebních obdobích bylo zlikvidováno téměř vše. Připomenu alespoň prodejnu základního sortimentu a areál koupaliště - na vyhodnocení blízské budoucnosti, způsobené zpackaným územním plánem nebo uvedením ČOV do provozu si musíme nějaký čas počkat. Stejným způsobem byl ignorován i provoz vleku, byť byl v majetku obce. Nyní už jsme daleko "po dvanácté" a investice do zachování provozu jsou spíše rizikové. Vůbec se nebudu bránit tomu, aby minimálních 500000,- Kč obec investovala a zachovala si vlastnictví. Trochu pošetilá mi připadá Tvá původní nabídka bezplatného převodu na sokol. Dodnes jsem nepochopil jak můžeš nutit k iniciativě někoho s nímž veškerou spolupráci (kromě placení příspěvků) definitivně odmítáš! Ostatně příležitostí k modernizaci vleku čachrovského za těch 25 let provozu asi také pár bylo, a kde to všechno skončilo. Tak se pokus ještě zapřemýšlet a já doufám, že na mou otázku dospěješ k odpovědi ANO!

Honza
Administrátor
Příspěvky: 594
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: Prodej lyžařského vleku na Javorné

Příspěvek od Honza »

Není zač. Co bych pro svou obec neudělal... Můj rozbor se nikde nezmiňuje o konkrétním kupujícím a je mi jedno zda to bude Petr, Pavel, nebo Karel. Nikde ale nevidím, že by poskytnutá písemnost obsahovala něco jako "návrh kupní smlouvy". Rovněž tak nikde v programu příštího zasedání OZ nevidím projednání či odsouhlasení návrhu kupní smlouvy... Vidím tam jen "prodej lyžařského vleku na Šimandlu". Tedy z čeho usuzovat, že se nejedná o konečnou verzi? Navíc pokud si dobře pamatuji, na základě připomínky zastupitele Ing. Koláře, měl tento návrh obsahovat ujednání ochraňující práva a zájmy prodávajícího v případě prodeje vleku třetí osobě. Nic takového tam nevidím. Logicky tedy celý tento bod zasedání OZ ztrácí smysl. Nebo že by nějaká zákulisní dohoda??? :shock:
A nyní k otázce funkčnosti vleku. Z mého pohledu je fungování vleku podřadnou prioritou ve srovnání s užitkem, jenž tato varianta nabízí obci. Jak bylo řečeno paní starostkou při projednávání návrhu prodeje vleku... "zařízení je prodělečné" a tedy na nějaký daňový výnos (pokud nejsou hospodářské výsledky záměrně zmanipulovány) nelze spoléhat. To znamená, že užitek z něj se dotkne pouze několika málo jedinců, jenž se rozhodnou využít nabídku (dle současného návrhu smlouvy vůbec nezaručené) slevy. A co zbývající majorita občanů? Co těm nabídnete? Asi se shodneme na tom, že nebýt dávno známého problému s vlastnictvím pozemků pod stavbou vleku, stála by otázka poptávky a nabídky (kterou tak často na zasedáních OZ slýcháme) zcela v jiném světle. Nic méně vzhledem k tomu, že ctím presumpci neviny, beru to jako dobrý obchodní tah. Co ale neberu je zneužívání této skutečnosti ve svůj prospěch způsobem, jehož jsme svědky. A vzhledem k negativním reakcím jak části veřejnosti, tak některých zastupitelů to tak nevnímám asi jen já. Tím je snad otázka zodpovězena. Má-li jít o podnikatelský záměr s účastí obce, přinášející prospěch pouze několika jedincům, byť bych se mezi ně také mohl počítat, tak děkuji nemám zájem. Na to nejsem asi dost velký sobec. A propo... pokud je Vaše smýšlení v této záležitosti tak křišťálově čisté, proč vnímáte jako obstrukci snahu občana poukázat na nedostatky, jenž by v konečném důsledku mohly být zásadní při ochraně zájmů obce, jíž jste místostarostou? A stejně tak by to nemělo vadit kupujícímu, který chce dodržet vše co před koupí prodávajícímu nasliboval. Myslím, že kdyby obec vlek prodala jen na základě vystavené faktury, vyjde to z hlediska záruk stejně, jako s takovouto smlouvou. Navíc by ušetřila (jak říkala paní starostka) za odborníka, který si toto oslovení zaslouží pouze za předpokladu, že smlouvu tvořil nikoli nestranně, nýbrž na účelovou zakázku potencionálního kupce. A ještě k té půlmiliónové investici... Pokud dobře čtu, píši o několik řádků výš, že vidím jako podstatně důležitější dobu, po jakou bude vlek provozován, než-li někoho nutit do pochybné investice, navíc právně směšně zajištěné.
A dále... Návrh (o němž jsem si nedělal iluze) na bezplatný převod vleku na TJ Sokol Čachrov, lze jen těžko nazývat nucením. Jediné k čemu jsem toto sdružení možná přinutil bylo svolat schůzi, ale i zde mělo vedení TJ možnost říci, že se tímto návrhem zabývat nebude. Nic méně zabývalo se, schůzi svolalo a přítomné osazenstvo (neovlivněno mou přítomností) zcela svobodně rozhodlo, že nemá zájem. A zde bych možná podotkl, že nemá zájem také díky tomu, že od obce nebyla nabídnuta žádná podpora - jak jinak. Podtrženo sečteno, myslím, že význam slova "nutit" bychom snadněji vysvětlili např. právě na způsobu prodeje vleku na Javorné, kde je obec nucena akceptovat cca 80% slevu oproti odhadu. Tak alespoň doufám, že tento model bude se stejnou vervou prosazován i při prodeji obecních bytů. Tam by se mi to totiž moooc líbilo. 8-)
Ale zpět k TJ. Moje (od jisté doby) nečinnost v této organizaci spočívala v odmítnutí podílet se (z mého pohledu) na nic nedělání tohoto sdružení v poměru k velikosti a možnostem členské základny. Poslední mou aktivitou (když nepočítám současný a tolik kontroverzní návrh...) bylo, ne zrovna jednoduché, dojednání obchodního partnerství s firmou Airweb, ze kterého TJ profituje dodnes. A placení členského příspěvku má jediný důvod. Možnost příležitostně využívat pár činek, se kterými jsme se nejprve mačkali v koutku tělocvičny ZŠ, pak vypovězeni jsme bez jakékoli podpory a jen díky velkorysosti kamaráda nalezli útočiště v soukromém objektu, kde jsme ze svého platili provozní náklady a nyní ve sklepení obecního domu, odkud jsme pod různými záminkami postrkováni např. do boudy vleku na Čachrově, či zas někam do ZŠ apod. Opravdu motivace hýřit aktivitou. A to že jsem tomuto sdružení nabídl možnost za určitých podmínek získat lyžařský vlek, neboť ten svůj už provozovat nemůže, by se za nečinnost dalo asi jen těžko považovat.
A názor na modernizaci čachrovského vleku jsem na tomto fóru také prezentoval. Samozřejmě že příležitost byla, ale to už bych se opakoval...
Toliko na vysvětlenou. No a teď když zapřemýšlíte, určitě Vás napadne co udělat pro to, abych radostně vyslovil ANO! ;)
Honza Bejvl

Honza
Administrátor
Příspěvky: 594
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: Prodej lyžařského vleku na Javorné

Příspěvek od Honza »

Schůze OZ je za námi a světe div se... Ještě 2.10. se tu dočítáme v pohoršených řádcích, že má kritika kupní smlouvy není na místě, neboť se jedná pouze o nabídku a nikoli o konečnou verzi a včera byla (beze změn) těsnou většinou zastupitelů (včetně pana pohoršeného) odsouhlasena. Důkaz místo slibů...:lol: No comment.
Honza Bejvl

fesoj
Příspěvky: 7
Registrován: pon 04. črc 2011 22:17:55

Re: Prodej lyžařského vleku na Javorné

Příspěvek od fesoj »

Jak jsem tak pročítal fórum, tak jsem našel v jednom z příspěvků pana Karla " parafrázované moudro - Neptej se, co může udělat Tvá obec pro tebe, pokus se udělat něco pro ni!" A pokud mi někdo nevěří, tak ať se koukne do sekce "dění a nedění v obci" a následně do témata "není pouť jako pouť". No a výsledek je zde :o Každý se holt činí jak může a jistě počínání všech je křišťálově čisté :D no fakt.
Josef Nový

Honza
Administrátor
Příspěvky: 594
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: Prodej lyžařského vleku na Javorné

Příspěvek od Honza »

No, vždyť udělal... Zbavil obec prodělečného majetku, ze kterého se nejspíše, jako mávnutím kouzelného proutku, stane výdělečný. Zřejmě se jedná o naplňování předvolebních slibů cituji (z volebního programu pana Karla): Současnost - obec se zabývá různorodou hospodářskou a provozní činností: likvidací odpadů, autodopravou, úklidem komunikací, provozem vodovodů a Iyžařského vleku, autobusovou dopravou a péčí o lesy vlastněné obcí. Tyto aktivity jsou brány jako obtížná nutnost a snahou současného vedení obce se jich pokud možno zbavit nebo je alespoň převést na cizí subjekty. Náš záměr - převést veškerou hospodářskou činnost na nově zřízenou společnost, vlastněnou obcí... Je-li tedy RS Javorná s.r.o. touto společností, pak už to má jen drobnou vadu na kráse.... není vlastněná obcí. To nám ty předvolební sliby nějak pokulhávají... :roll:
Honza Bejvl

Honza
Administrátor
Příspěvky: 594
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: Prodej lyžařského vleku na Javorné

Příspěvek od Honza »

Pro úplnost ještě dodávám kdo a jak hlasoval pro, či proti prodeji vleku za uvedených podmínek...
Kocurová - pro
Randák - pro
Jarolímová - pro
Matějka - pro
Kolář M. - nepřítomen
Bejvl - proti
Kolář S. - proti
Hásnedl - zdržel se
Kubát - pro
Honza Bejvl

Karel
Příspěvky: 221
Registrován: stř 27. črc 2011 7:52:05

Re: Prodej lyžařského vleku na Javorné

Příspěvek od Karel »

Začíná mě docházet, že pro někoho je pochopení základních demokratických principů, jakým je třeba hlasování členů zastupitelstva, nad jeho síly. Člověk žasne, jakou paseku v ještě mladém organismu dokáže napáchat žluč závisti a nenávisti! Nebo snad byl na některého ze zastupitelů vytvářen nějaký nátlak? Pokoušel jsem se celou vlekovou kauzu vysvělit už mnohokrát (i na tomto fóru), ale jak vidno mnozí z nás mají tendence číst jen to co se jim hodí, nebo co dokážou pochopit - a někdy je toho setsakra málo.
Tak tedy znovu:
Vlek byl postaven, hlavně péčí bývalého MNV, v roce 1986. Po společenských změnách na podzim devětaosmdesátého nebylo žádným problémem jej formou malé privatizace drobné provozovny získat do vlastnictví. S tímto řešením jsem se neztotožňoval. Mou představou bylo ponechat vlek ve vlastnictví obce, jako jednu z aktivit, které budou posilovat ekonomickou stabilitu obce. Bohužel, liknavý přístup tehdejšího vedení - šlo nejen o již existující provozovny, ale i o velmi pasívní snahu v získávání zpět obecního majetku - mě přimněl v roce 1994 ke vstupu do komunální sféry. Jsem přesvědčen, že chci-li něco kritizovat, musím být ochoten nést také svoji kůži na trh. Zde si dovolím vsuvku: opravdu nestačí jen platit příspěvky! Po dobu svého působení na obci, jsem nepovažoval vlek za prioritu. Byla spousta záležitostí, které se mě v dané chvíli zdály mnohem důležitější: opravy komunikací, chátrajících budov a hlavně získávání zpět do vlastnictví obce historického majetku ( v případě lesů i majetku přídělového). Nová doba však žádala nové činy a hlavně novou krev - opět musím připomenout, že starostování je lehčí než odečet vodoměrů. Stagnace vleku pokračovala. Nemohu se zde nezmínit o skutečnosti, že se vlek, jako zajímavá provozovna neobjevil ani na vznikajících stránkách obce. To ale nedávám za vinu vebovému mistrovi, ale všeobecné ignoranci nového vedení. Co se vlastnictví pozemku pod vlekem týče, jiná cesta možná nebyla: teprve úprava zákona v roce 2011 umožňuje převod na obce (viz Samoty v Železné Rudě), většinou to dopadlo mnohem prozaičtěji ( viz Belveder). A možnost vzniku společnosti vlastněné obcí jsem se snažil vysvětlit mnohokrát, kruh se uzavírá a zase končíme u demokratického hlasování.
Tak raději popřeji všem fórovým účastníkům, aby ten začínající rok byl zase lepší než ten minulý a hlavně více odhodlání a chuti do diskusních příspěvků. Ještě jednu zajímavost: setkal jsem se se silným citovým vzplanutím (bohužel anonymním), u dotyčného vyvolal silné dojetí posyp obecních cest k dosažení sjízdnosti. Jak málo stačí k dětské radosti!

Honza
Administrátor
Příspěvky: 594
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: Prodej lyžařského vleku na Javorné

Příspěvek od Honza »

Mohl bych tu reagovat dlouze, ale na to dnes nemám čas a proto se pokusím být stručný.
Jak praví jedno staré přísloví... "Potrefená husa se ozve". Jen mne trochu překvapuje, že jste to právě Vy, Karle. Vy, který zde píšete o tom, že nemáte problém s tím, aby se do zápisů z jednání zastupitelstva uvádělo jmenovitě kdo a jak hlasoval. Vy, který píšete o tom, že voliči si své zastupitele ohlídají. A hle, jedno zveřejněné hlasování a já se nestačím divit, jak málo stačí k tomu, aby vzplály emoce i u tak ostříleného harcovníka. Inu asi jsem píchl do vosího hnízda. :P
To "slavné" hlasování Karle, to bych sem na Vašem místě raději vůbec netahal. Ale budete-li mít zájem slibuji, že ho tu podrobně rozeberu. A demokracie? Ta by měla být pouze pro ty, kteří si ji zaslouží! Bohužel tomu tak není a spousta jedinců si ji často plete s anarchií i na zdejší obci. A půjdeme-li k jádru věci zjistíme, že kdyby v ČR byla demokracie realitou a nikoli jen pohádkou, neseděl by jste dnes na židli zastupitele, neseděla by tam ani pí. starostka a neseděli by tam i někteří další současní zastupitelé, neboť s počtem hlasů, který jste od svých voličů získali, by jste si mohli o těchto veřejných funkcích nechat pouze zdát. Tedy mne neučte znát principy demokracie a děkujte tomu, že v naší zemi je demokracie jen jakýmsi invalidou.
No a žlučí to, dle vývoje nejen zde na fóru, hýbe spíše jiným. U mne je k tomu zatím hodně daleko. Je to jen o tom, že veřejně říkám, co si spousta jiných jen myslí. A oni si myslí Karle, že tunelujete obecní majetek. A obecní majetek, je majetek všech lidí této obce. Není ani Váš ani pí. starostky, jak se patrně mylně domníváte. Je to majetek, který (jak říká zákon o obcích) musí být využíván účelně a hospodárně v souladu s jejími zájmy a úkoly vyplývajícími ze zákonem vymezené působnosti. Majetek u nějž je povinna obec pečovat o jeho zachování a rozvoj. Zachování a rozvoj Karle, možná to jsou klíčová slova, kterým by jste se měli na schůzkách se svými ovečkami věnovat. Pak by to totiž mohlo v naší obci vypadat trochu jinak. Pokud tedy někdo tento majetek vyvádí za účelem osobní prosperity a ohánějíc se při tom demokracií, nevidím nejmenší důvod k tomu, abych takové jednání přehlížel a tvářil se, že se vlastně vůbec nic neděje. Určitě by se našlo ve Vaší éře komunálního politika pár světlých míst, které bych ocenil stejně jako to, že tady jako jeden z mála zastupitelů dokážete nejen se mnou sdílet své názory. Ale to, co předvádíte společně se svými souputníky v tomto volebním období, to se světlou nemá nic společného. To je nefalšované půlnoční království.
Co říci závěrem... Až tedy poctivou ekonomickou intuicí a prací získáte takové prostředky, které Vám umožní realizovat letitou touhu mít vlastní lyžařský vlek, budu možná i závidět. Nečekejte to však ode mne, při realizaci této touhy na úkor obecní kasy. Váš (dnes již vyléčený) volič...
Honza Bejvl

Karel
Příspěvky: 221
Registrován: stř 27. črc 2011 7:52:05

Re: Prodej lyžařského vleku na Javorné

Příspěvek od Karel »

Zdá se mi, že klid na fóru je už moc dlouhý. Tak tedy, Honzíku, díky za tvrdou lekci z demokracie, je vidět, že její principy máš hluboko zakódované. Jen, při pročítání Tvých příspěvků, docházím k závěru, že ji sice dáváš do protikladu s anarchií, ale ve svém nitru toužíš po daleko sympatičtější disciplině, kterou je diktatura (nejlépe proletariátu). Možná, že ji nepamatuješ (nebo bys na ni raději zapomněl?), ale tehdy vůbec nebylo nutné se zdržovat počítáním nějakých pochybných hlasů - vše bylo stoprocentní! Tehdy "s chutí" lid vynesl na svých bedrech k moci individua, která nemusela ani proklamovat svou chuť do práce (natož něco tvořit), těm opravdu stačilo platit příspěvky. Mimochodem, oni tehdy také vlastnili vysoce ceněný know-how, se kterým se však neobchodovalo. Teď mě napadlo: zkus toho svého knouhowa srovnat s javorenským vlekem a pokus se s ním uspět na trhu. Já se obávám, že při opravdu seriózním srovnání dospěješ k závěru, že v dané situaci uspěl vlek docela slušně, když už jiná nabídka nebyla! Doufám, že v případě, až se Tě jej podaří prodat, se se mnou o svou radost podělíš!
Necháme toho. Budu rád, když se přijedeš na Javornou svést - mnozí Čachrované už to zkusili a někteří si i pochvalují. A o to nám přeci (doufám, že alespoň většině) šlo!
Ještě jednu poznámečku: od tohoto fóra jsem si sliboval, že by mohlo být snůškou podnětů a nápadů, jak to v obci dělat lépe, ale jsem dost zklamán. Asi bude nutné, aby ještě nějaký čas uplynul, než se přestaneme za své názory stydět. Zatím tady nacházím, bohužel, snahy spíše destrukční.

Odpovědět