S křížkem po funuse...

Moderátor: Honza

Odpovědět
Honza
Administrátor
Příspěvky: 648
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

S křížkem po funuse...

Příspěvek od Honza »

Od 12. 8. 2011 je na stránkách našeho městyse vyvěšeno upozornění na nekalé praktiky některých obchodníků s elektřinou. http://www.mestyscachrov.sumava.net/mes ... 1/info.pdf
Jak již jsem zmínil v příspěvku k schůzi OZ ze dne 7.7. 2011, bohužel právě se společností využívající takové způsoby, podepsala smlouvu na dodávku el. energie pro ZŠ a MŠ na Čachrově odstupující paní ředitelka Uhlíková. Smutná na tom je zejména skutečnost, že praktiky těchto firem jsou dávno známy, ale (jindy vševědoucí) pí. řídící to nějak minulo. Nicméně, jak již jsme slyšeli na schůzi OZ v souvislosti s obědy pro důchodce, tak i nyní by nejspíš pí. Uhlíková prohlásila, že do toho nikomu nic není. Vždyť my to jen zaplatíme... :roll:
Honza Bejvl
Karel
Příspěvky: 225
Registrován: stř 27. črc 2011 7:52:05

Re: S křížkem po funuse...

Příspěvek od Karel »

Bohužel, nezbývá mě než vyslovit souhlas. Připouštím, že je obtížné se v nových smlouvách orietovat a dokázat dopočítat skutečné platby v delším časovém odstupu. Já mám spíše dojem, že jde o aktivitu spíše korupčního charakteru. Jak by ostatně mohlo záležet ředitelce na prosperitě školy, když ona sama je na odchodu - je to podivné, ale co s tím?
Honza
Administrátor
Příspěvky: 648
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: S křížkem po funuse...

Příspěvek od Honza »

Je možné využít výpovědní lhůty, která u společnosti Bohemia Energy tuším činí jeden měsíc od data podpisu smlouvy, pokud k podpisu došlo mimo prostory obvyklé k podnikání této společnosti a pokud ještě nedošlo k odběru el. energie na základě této smlouvy. Pokud k odběru došlo, pak je výpovědní lhůta čtrnáct dní. Ale už samotný pojem "prostory obvyklé k podnikání" se dá vysvětlovat různě.
Jestliže tato lhůta již uplynula, pak je otázkou, na kolik let je smlouva podepsána. Bylo by třeba propočítat, zda je smlouvu lépe vypovědět až po vypršení sjednané doby, případně zda by se vyplatilo zaplatit nějakou smluvní pokutu a vypovědět ji okamžitě. Výpověď po vypršení sjednané doby pak bude potřeba bedlivě ohlídat, neboť předpokládám, že společnosti takového typu budou mít v obchodních podmínkách uvedeno, že pokud odběratel smlouvu nevypoví v nějaké lhůtě před potencionálním zánikem smlouvy, automaticky tuto prodlouží na stejné období.

Co se týče možné korupce, pak by zejména obec jakožto zřizovatel školy měla smlouvu posoudit, propočítat případnou škodu a na základě výsledku eventuelně podat trestní oznámení.
Honza Bejvl
Honza
Administrátor
Příspěvky: 648
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: S křížkem po funuse...

Příspěvek od Honza »

V listopadovém čísle časopisu dTest je otištěn článek týkající se obchodníků s elektřinou. V něm se můžeme (mimo jiné) dočíst následující: "Zbrklost se nevyplácí.
Stává se běžnou praxí, že u dveří zazvoní podomní prodejce či energetický poradce a bude vám nabízet výhodný přechod k jinému dodavateli elektřiny či plynu. Bude-li vás nutit k okamžitému podpisu, odmítněte. Pokud byste případně uvažovali o změně, vyžádejte si návrh smlouvy, podrobnou nabídku a v písemné formě i další informace, kterými dealer či poradce ústně operoval. Vše v klidu pečlivě prostudujte a porovnejte s jinými nabídkami, než učiníte své rozhodnutí. Vždy vezměte v úvahu, že se v drtivé většině jedná o multilevelové společnosti. Prodejce nebo poradce vám neporadí tu opravdu nejvhodnější možnost, nýbrž tu, která je pro něj provizně nejvýhodnější. Z toho lze i vyvodit, že vám s největší pravděpodobností nebude nabízet nejlevnější společnosti, ke kterým však můžete jednoduše přejít sami."

Tak si říkám, že už by bylo na čase propočítat, zda ZŠ díky nové smlouvě šetří prezentované tisíce, nebo prodělává... :!:
Honza Bejvl
Honza
Administrátor
Příspěvky: 648
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: S křížkem po funuse...

Příspěvek od Honza »

Tak to asi na úsporu nevypadá, když se tady http://www.mestyscachrov.cz/forum/viewt ... p=187#p187 dočítáme, že se náklady na elektřinu pro ZŠ navyšují o 100000,- Kč.
Tímto děkuji pí. bývalé ředitelce Uhlíkové za podpis "velmi výhodné" smlouvy, paní starostce a p. místostarostovy za rok tvající nezájem zjistit skutečný stav a případně minimalizovat škody, neboť jak cituji pana Karla... "Každý z nás, měl-li by to financovat ze svých prostředků (pořád jsme ještě přesvědčeni, že ty obecní jsou jaksi cizí a jejich utrácení nás nebolí), už by to dávno vzdal."
Tak když už to nechcete vzdát, ušetřete nás alespoň lží, že je to pro naše dobro.
Honza Bejvl
Karel
Příspěvky: 225
Registrován: stř 27. črc 2011 7:52:05

Re: S křížkem po funuse...

Příspěvek od Karel »

Když už jsem zased, tak ještě k tomuto tématu. Budu se muset znovu opakovat - příště budu odkazovat na minulé příspěvky!
Podpis smlouvy může vyvolávat různé pochybnosti, zvláště v situaci, kdy ředitelka ve škole končí (nutno připomenout, že škola je samostatnou příspěvkovou organizací a zastupitelstvo schvaluje pouze celkový příspěvek na provozní náklady školy), ale co s tím? Mě osobně podané vysvětlení stačí a pokud má někdo dojem, že to není v pořádku má k dispozici (mimo plané tlachání) několik možností. Jednou z nich je obrátit se na orgány činné v trestním řízení, o tom budeš vědět určitě víc než já. Já jsem v minulosti učinil jednu zkušenost, kdy jsem vedení obce přimněl k podání podnětu vyrabování obecního lesa v Hořákově, zdánlivě vyřešený případ. Z toho jsem dospěl k závěru, jak zmíněné orgány (v součinnosti s představiteli obce) fungují.
Honza
Administrátor
Příspěvky: 648
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: S křížkem po funuse...

Příspěvek od Honza »

To jsem rád, že se Vám dostalo nějakého vysvětlení. Nuže podělte se s námi a nezapomeňte přiložit čísly vyjádřené odůvodnění. :idea: A co se týče výdeje finančních prostředků z obecní kasy na školu... Nemohu se ve Vašem podání zbavit dojmu, že vedení obce vůbec nezajímá, jak jsou tyto peníze využívány. To dokresluje celkový obraz toho, jak obec hospodaří nejen se svým majetkem, ale také s financemi.
A o trestním oznámení něco opravdu vím, ale nechtějte, abych dělal práci za vás, ne zrovna málo odměňované představitele obce. Až někdo zpronevěří Vaše peníze, budete se bránit zuby nehty a nečekat, že to někdo udělá za Vás. Ale toto jsou peníze obecní a ty nebolí že?
Honza Bejvl
Honza
Administrátor
Příspěvky: 648
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: S křížkem po funuse...

Příspěvek od Honza »

Na schůzi zastupitelstva dne 26. 1. 2012 jsem konečně pochopil podstatu tak dlouho očekávaného vysvětlení problému okolo smlouvy na dodávku el. energie pro naší ZŠ. Na žádost pí. starostky se dostavil zástupce firmy Bohemia energy s.r.o., aby přítomným prezentoval tolik diskutované úspory ve spotřebě el. energie. Až potud dobře, i když bych věděl o jednodušším a hlavně objektivnějším způsobu, jak se dobrat této informace. To co následovalo mne utvrdilo v přesvědčení, že žádné úspory neexistují a že jsem udělal naprosto správně, když jsem s panáčkem stejné společnosti vyrazil dveře. Ostatně jak jsem se dozvěděl od přísedících, nebyl jsem jediný. Jednoduše řečeno, měli jsme být ohromeni úsporami v řádech tisíců korun, což mělo ale malý háček - byly to úspory v období prázdnin, kdy (jak známo) je škola mimo provoz. V ostatních měsících byl jaksi s vysvětlením problém a poněkud ztuha jsme se dozvěděli, že původní zálohy ve výši cca 27 000,- Kč na odběr el. energie od ČEZ zřejmě odběr od této slavné společnosti nepokrývají a pohybují se na hranici okolo 30 000,- Kč.
Tak jsem zvědav, jak dlouho ještě bude trvat odpovědným lidem, než si vyndají hlavy ze zadku a něco s tím udělají. Nebo zas budeme čekat rok a přidáme škole dalších 100 000,- Kč na elektřinu??
Honza Bejvl
Odpovědět