K zamyšlení...

Zírající Josef
Příspěvky: 288
Registrován: úte 13. pro 2016 19:29:34

Re: K zamyšlení...

Příspěvek od Zírající Josef »

Honza je V E L I K Ý optimista...
Místním lidem je ve velké většině svým způsobem naprosto jedno, kdo a jak tady vládne. Žijeme přece v Čechách a v zatím podivné EU. Když se něco nelíbí, zanadává se a kašle se na to. Navíc v Čechách vrchnost nemáme rádi žádnou...
Těch pár stále stejných lidí na schůzích velice málo ovlivní. To je jen takové ochotnické divadélko. Jestli si dobře pamatuji, je tady několik stovek voličů a většinou je příliš nezajímá žádný volební program, žádné obecní záležitosti apod. Chtějí jen vodu, odvoz odpadků, v zimě odklízet sníh a tak.
Byl jsem vlastně stejný. Já chtěl navíc jen pořádnou školu pro syna a slušné zacházení s manželkou.
Když "velice zvláštním způsobem" vyhrál konkurs p.Jansa před zkušenou p.učitelkou, která dostala 6 hlasů od odborníků a zástupců rodičů, zatímco p. Jansa jen jeden jeden od Karla, dal jsem mu šanci... Když jsem pak byl velmi nespokojen s kvalitou vyučování některých předmětů, pořádně jsem to řekl na třídní schůzce a ohlásil, že syn odejde do Klatov, aby měl vůbec šanci dostat se na osmileté gymnázium (což se díky odchodu a mému doučování češtiny, neb např. p.Jansa přece nebude učit Čechy česky... = mám svědky..., povedlo...). Se synem odešlo nebo vůbec nenastoupilo velké množství dětí (sepsal jsem si jejich jména, mohu dokladovat...). Od té doby už se poměrům na místní škole jenom vesele smějeme. Chci vidět, jak děti vyučované p.Jansou obstojí dále a kam to dotáhnou... I když uznávám, že se za těch pár let mohl na zbylých a dovážených dětech (obvykle se speciálními vyučovacími potřebami) asi i on ledacos naučit systémem pokus - omyl. A když se to jejich rodičům líbí...
Když jsem však slyšel k tématu škola pochvalně a velice útočně promluvit p.Langovou a nikdo jí nebyl schopen oponovat, začal jsem chodit na schůze a že jsem tam bránil manželku, je už celkem vedlejší produkt...
Občana komunální politika začne zajímat, je když něco potřebuje. Ale vyřídí si to a zapomene.
Volí se podle příbuzenstva, kamarádství, prospěchu apod. A řeknu rovnou, tady bych si na opozici nevsadil. Pro místní jste řekněme "poněkud cizí, vzdálení" apod. Průměrný občan Vás, předpokládám, nebude volit z mnoha poněkud iracionálních důvodů, ale prostě nebude. Obdivuji Vaše nadšení, ale...
Honza
Administrátor
Příspěvky: 648
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: K zamyšlení...

Příspěvek od Honza »

Zdravím Vás Josefe. Kdybych nebyl optimista, nebylo by žádné fórum, nebyly by videozáznamy ze zasedání, … atd. Zkrátka ten čas, energii a prostředky bych tomu nevěnoval. Na druhou stranu otevřeně říkám, že pozbyde-li to smyslu, mám v zásobě mnohem příjemnější aktivity.
Nyní jsme ve fázi, kdy si (na základě faktů, které zde nikdy před tím zveřejněny nebyly) každý může udělat názor, jak současné vedení obce fungovalo a funguje. My si nemyslíme, že by se jím odvedená práce dala hodnotit termínem „špatně“. Myslíme si, že odpovídající termín je „strašně“. Na druhou stranu je samozřejmé, že si to nemyslí všichni a že jsou zde lidé názorů jiných, opačných. Nic méně bylo by naprosto nezodpovědné přijít s tak závažnými tvrzeními a nemít je (jak sám píšete) podložené. Platí to jinde a bude to platit i zde, že lidé mají takovou vládu, jakou si zaslouží. Příležitost, jenž jim dáváme se opakovat nebude a pokud ano, počkají si několik generací. Budou-li tedy volit způsobem, jaký popisujete, je to naprosto v pořádku a stejně tak, rozhodnou-li se jinak. Je přece mnohem těší volit to, co doposud nezažili. Strach z nejistoty může být větší, než známá a vyzkoušená bída. Na druhou stranu nikdy tak nezjistí, o co se připravili. A tak se vyveze odpad, poteče voda…. Prostě onen holý základ jaký dobře známe, ale tím to také skončí. Peníze na účtu obce bude dál požírat inflace stejně, jako se lidé budou potácet na rozkopaných chodnících. Není potřeba se hluboce zamýšlet, abychom viděli, o co všechno obec (za té odzkoušené vlády s heslem "nejsme schopni se postarat") přišla a co naopak získala. Jak je zde, z hlediska dostupnosti služeb, žití sále méně komfortní, jak ubívá trvale žijících lidí atd. Prezentaci obce snad ani zmiňovat nebudu. Bude se žít v blahé nevědomosti a oproštění od jakýchkoli potřeb vlastního názoru, neb na nás dohlédne rozum ve všech směrech prověřený a patentovaný. ;)

Dovolte mi závěrem jeden citát...

Morálka národa i charakter lidí se podobají zubům. Čím jsou zkaženější, tím víc bolí, když se jich někdo dotkne.
George Bernard Shaw
Honza Bejvl
Zírající Josef
Příspěvky: 288
Registrován: úte 13. pro 2016 19:29:34

Re: K zamyšlení...

Příspěvek od Zírající Josef »

Proto jsem to napsal... Pokud chcete vyhrát, je třeba burcovat i za cenu určité provokace apod. Každý své pravdy musí k těm stovkám voličů dostat (a ještě je otázka, zda jim vůbec budou věnovat pozornost apod. a nebudou se rozhodovat podle naprosto iracionálních podružností nebo velice smutných či až komických osobních vazeb, sympatií a podobných záležitostí...).
Máte možná i dobré karty, ale zatím se hraje hra, kde je celkem nemůžete použít...
Zírající Josef
Příspěvky: 288
Registrován: úte 13. pro 2016 19:29:34

Re: K zamyšlení...

Příspěvek od Zírající Josef »

A myslím, že lidé u komunálních voleb nemají strach. Většinou je jim to prostě celkem jedno (pokud je tedy něco významného nevyburcuje - a pozor, reklama může být pozitivní i negativní...), v lepším případě řeší úplně jiné věci...
Lidi a lidstvo vidím dost pesimisticky a myslím, že proto to "tady" (obec - republika - EU - Evropa - Svět...) tak dopadá. Mám pro to celkem jasné důvody. kdysi jsem např. strávil několik hodin rozhovorem mezi čtyřma očima se slavným psychologem Slavomilem Hubálkem, který se i mezi laickou veřejností proslavil přibližně takovýmto výrokem : Co chcete, vždyť třetina lidí jsou... (a odvolával se na obyčejnou Gaussovku...) ! Když jsem se ho na to znovu zeptal, přiznal, že tehdy dokonce zapracovala autocenzura a kdyby ne, uvedl by mnohá ještě smutnější fakta...
Kdo chce uspět, musí zvolit správnou strategii s ohledem na "většinu" a to není tak lehké, když se bojuje s podivnými a nelogickými "věcmi"...
Zírající Josef
Příspěvky: 288
Registrován: úte 13. pro 2016 19:29:34

Re: K zamyšlení...

Příspěvek od Zírající Josef »

Ještě poslední pozn. - sem, předpokládám, ty stovky voličů nechodí - sledující a píšící budou přibližně stejně malá skupina (netvrdím, že úplně stejná...), jako na schůzích... Tím nemyslím nic zlého (tohle fórum je skvělá věc), jen to, že ani tímto způsobem se Vaše názory, fakta apod. k "většině" asi nedostanou...
A zase jsme u toho, jak to tedy udělat = získat potřebnou většinu voličů a tím alespoň šanci předvést, jak by pracovala a "vládla" ( :) bývalá p. starostka to slovo tak nesnáší a přitom bylo tolik věcí - od konkurzu ve škole, pres nejrůznější kácení, až k mnohým dalším rozhodnutím apod., která se jinak než dokonce tvrdě absolutistická vláda nazvat nedají...) opozice.
Honza
Administrátor
Příspěvky: 648
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: K zamyšlení...

Příspěvek od Honza »

Souhlasím, nic méně pro mne je důležitější (i když si nejsem z hlediska účelu a s ohledem na sledovaný cíl jist) rovnost příležitostí. Jsem přesvědčen, že pokud by paní ex… v posledních volbách nezneužila obecní tiskovinu ke své volební kampani, byl by výsledek jiný. To se už nyní doufám opakovat nebude stejně jako to, že si vrchnost na svoji kampaň použije finance z obecní kasy. Budou-li někteří úplatní a vezmou si za svůj hlas peníze či protislužbu neovlivníme, stejně jako uspokojí-li jiné současný stav. Po pravdě my bychom takové voliče ani nechtěli. Mě osobně zajímají lidé jiní – neovčani. Jak se ukázalo, stačilo v minulých volbách burcovat ta nižší patra hierarchie lidských potřeb viz. známé heslo „opravili jsme silnice“. Rozumím tomu v té míře, že to mohlo vyvolat dojem, že se alespoň něco dělo. Mnohým však nedošlo, že to bylo za vaše (naše) peníze (žádné vyběhané dotace apod.) a tedy to není nic jiného než běžná údržba stejně, jako např. onen odvoz odpadků. Ten by ale nejspíše v kampani velkou díru do světa neudělal. Jediné, co by snad mohlo být nazváno investicí, byla stavba přístřešku u kostela (ponechám stranou, že to nebyla žádná rozvojová vize, nýbrž si to prostě žádaly okolnosti), ale jinak nic. Už tehdy bylo tedy jasné, že se jedná o kampaň pouhých údržbářů bez jakéhokoliv potenciálu k rozvoji. Dnes můžeme rekapitulovat a vidět, že se to bezezbytku potvrdilo. Určitě je to také způsob, jak obec řídit a není k němu potřeba více jak vychozená ZŠ (dost možná i zdejší). Nám se to však zdá poněkud málo a rádi bychom viděli v čele obce lidi, jejichž náhled budoucnosti přesahuje obzor větší než několik málo týdnů. Takové lidi, kterým nejde o vlastní kapsu, uspokojování mocenských ambicí či výlevy napoleonského komplexu.

Je nám jasné, že objem čtenářů fóra je limitován. Zejména pro starší generaci obyvatel je to obtížnější a je si toho samozřejmě vědoma i vrchnost, která právě z tohoto důvodu hystericky vystupovala proti zřízení nezávislé tiskové rady, jež měla zajistit objektivnost obsahu a vydávání občasníku v souladu s právními předpisy. Ze stejného důvodu vrchnost obstruovala projekt university třetího věku, zveřejňování zápisů ze zasedání ZM, poskytování informací zastupitelům a veřejnosti atd. atd... prostě se zde rozhodla nastolit autoritářský režim vykřikujíc při tom hesla o morálce a demokracii. Na druhou stranu lidé si informace předávají i jinak a jsem přesvědčen, že aroganci moci, kterou si při posledních volbách mnoho lidí nepřipouštělo, dnes vnímají jinak a to i pokud s ní přímo nepřišli do styku. I pro nás bylo uplynulé období v mnohém poučné, nic méně na základním cíli, kterým zůstává „otevřená moderní obec“ to nic nemění.

Pro mne osobně nebude výsledek následujících voleb zásadní v tom, kolik lidí nám dá hlas, i když je to bezpochyby důležité. Navíc (alespoň) doufám zde bude minimálně jedno uskupení, které budoucnost obce vnímá v mnoha směrech obdobně. Kruciálním výsledkem však bude to, kolik se ukáže že zde je racionálně, zdravě uvažujících a kolik ovčanů. To je pro léta následující ještě důležitější než to, kdo se na chvíli posadí ke kormidlu. Mě jde především o tu skipnu první a vysvětlím proč. Ta druhá je svým nastavením více méně předurčena žít (neuměje si sama pomoci) v područí autoritářů, i když tomu tak nemusí být za všech okolností. Možná se zde misky vah mohou zdát témeř vyrovnány, ale není to pravda. Bude-li obec vést první skupina, nebude to pro tu druhou představovat téměř žádný problém, ba naopak si z velkou pravděpodobostí polepší aniž by si to nějak zásadně uvědomovala. Postará-li se však o vůdcovství v obci skupina druhá, znamená to pro tu první problém poměrně zásadní, neb ta (na rozdíl od předchozí) není uzpůsobena přežívat v poměrně nehostinném, kýmsi (kdo usoudil, že má patent na rozum) nalajnovaném prostředí.

Doufejme tedy, že se nám tentokrát podaří napříč těmito skupinami vyburcovat ony potřeby vyšší.
Honza Bejvl
Zírající Josef
Příspěvky: 288
Registrován: úte 13. pro 2016 19:29:34

Re: K zamyšlení...

Příspěvek od Zírající Josef »

Demokracie vznikla před skoro 2500 lety ve starém Řecku, JENŽE vůbec nebyla taková, jak jsme si ji upravili do dneška. Byla jen pro malou část obyvatelstva, která v lepším případě prokázala, že je rozhodování schopna, hodna apod., v horším případě to "nějak zaonačila"... Ani tenkrát ovšem nefungovala příliš dobře, natož dokonale...
Takže si to shrneme. V demokracii, na rozdíl od třeba vysněné meritokracie, rozhoduje větší počet hlasů a každý hlas má stejnou váhu, nezáleží tedy na kvalitě (všechna práva mají už opravdu skoro všichni...), ale na kvantitě. Kdo chce vládnout, musí si ZAŘÍDIT, SEHNAT apod. VĚTŠINU a hotovo ! A proto demokracie funguje těžko a skoro nikdy ne dobře. Ale dodám i to, co vždy říkali naši "profesoři" - nikdo zatím nic lepšího nevymyslel, protože opravdu osvícených panovníků, vládců, diktátorů apod. je v dějinách lidstva velmi málo, žijí krátce a jen málokdy jdou alespoň brzy za sebou...
Kdo tedy chce "demokraticky" vyhrát, musí VŠEMI PROSTŘEDKY (podle svého žaludku a ochoty "kam až zajít"...) shánět hlasy ! Slušnější tedy obvykle... :roll: Takže shánějte, než bude pozdě! Plno lidí bude volit podle toho, co už jsem psal dříve, ale zapomněl jsem zdůraznit vděčnost za "přihrávky"... HOWGH !
Honza
Administrátor
Příspěvky: 648
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: K zamyšlení...

Příspěvek od Honza »

Budu ještě stručnější. Demokracie (nebo alespoň to, co z ní lze v současné době vytěžit) je pouze pro ty, kteří si ji zaslouží - pro začátek mohou alespoň těmi hlasy. Pro ty ostatní je pouze ono současné DEMO včetně přihrávek a faulů.
Honza Bejvl
Karel
Příspěvky: 225
Registrován: stř 27. črc 2011 7:52:05

Re: K zamyšlení...

Příspěvek od Karel »

Moc hezky jsi to, Honzíku, napsal!
Vidíš, že to také jde bez dlouhého okecávání, sám bych to nezvládl lépe. Teď ještě tak přijít na to, kdo je opravdovým reprezentantem té demokracie ze tvých představ, asi to opravdu budeš ty. Snad se vám i ty hlasy podaří lépe sečíst, naposledy se vám to moc nevedlo.
Honza
Administrátor
Příspěvky: 648
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: K zamyšlení...

Příspěvek od Honza »

Díky za pochvalu Karle. Opravdovým reprezentantem demokracie může být každý. Stačí pouze, když se nebude chovat jako (stručně řečeno) debil. ;)
Honza Bejvl
Odpovědět