Zasedání ZM 8.12.2016 - konec arogance moci

Moderátor: Honza

Honza
Administrátor
Příspěvky: 648
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Zasedání ZM 8.12.2016 - konec arogance moci

Příspěvek od Honza »

Myslím, že dnes je fajn den. Nemyslitelné se stalo skutečností. Na včerejším zasedání ZM složila starostka funkci. Samozřejmě kolem toho bylo velké divadlo, ale o tom až později. Nyní je důvod slavit a volně se nadechnout. Děkuji všem, kteří nás podporovali!!
Honza Bejvl
Karel
Příspěvky: 225
Registrován: stř 27. črc 2011 7:52:05

Re: Zasedání ZM 8.12. - konec arogance moci

Příspěvek od Karel »

Vítězům je potřeba blahopřát, starostka uštvána! Já bych jí chtěl spíše za dosavadní činnost spojenou odoláváním teroristickému nátlaku poděkovat a do budoucnosti popřát úspěšné zvládnutí svého zdraví.
Zatím se však vítězství jeví více jako Pyrhovo. Aktéři štvanice se odmítají ke svá odpovědnosti přihlásit,pořád hledají vinu jinde, přeci jen řízení obce je něco jiného než studovat univerzitu pozdějšího věku. Akorát ten Mirek se alespoň trochu pochlapil a bude se moci plně věnovat likvidaci požárního sboru - jeho čtvrt století trvající snaha vyznívala zatím naprázdno.
Ten dnešní den je ještě lepší předešlého.
Karel
Příspěvky: 225
Registrován: stř 27. črc 2011 7:52:05

Re: Zasedání ZM 8.12. - konec arogance moci

Příspěvek od Karel »

Má radost se znásobila - příspěvek odešel!
A já se musím Honzíkovi omluvit za podezření, že jsem byl definitivně odstřižen (podezření stran kamer však trvá stále). Chyba asi byla opravdu mezi klávesnicí a židlí.
Honza
Administrátor
Příspěvky: 648
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: Zasedání ZM 8.12. - konec arogance moci

Příspěvek od Honza »

Omluva se přijímá Karle. Na druhou stranu už jste si mohl všimnout, že já takové věci říkám na rovinu. Tak že pokud bych se vás takto rozhodl "vyřadit ze hry", určitě by zde o tom byla zmínka.
Honza Bejvl
Honza
Administrátor
Příspěvky: 648
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: Zasedání ZM 8.12. - konec arogance moci

Příspěvek od Honza »

Víkend za námi, tak pojďme trochu rekapitulovat. Na toto zasedání ZM jsem přišel o něco později a nemám tedy záznam prvního bodu programu, kterým bylo „nákup vybavení do školní jídelny“. Jak jsem pochopil, pověřila bývalá pí. starostka výběrem tohoto vybavení ředitele zdejší ZŠ a výsledek byl předložen zastupitelstvu ke schválení. Pojďme se tedy společně podívat, na základě jakých podkladů měli zastupitelé rozhodovat.
scan_000001.jpg
scan0001_000001.jpg
scan0001_000002.jpg
scan0001_000003.jpg
scan0002_000001.jpg
scan0003_000001.jpg
scan0004_000001.jpg
scan0004_000002.jpg
Jak vidno (vlastně ono tam toho mnoho vidět není), materiál vskutku kvalitní. Nechci zde řešit přístroje jako takové, ale formu, jakou jsou vybírány. Celé je to podáno tak, že vlastně ani není z čeho vybírat. Zastupitelé jsou stavěni do situace, kdy buď vyberou v danou chvíli předkladatelem navržený přístroj, nebo budou s velkou pravděpodobností označeni za likvidátory školní jídelny. Tedy ve skutečnosti se o žádný výběr nejedná. Nejsou žádní konkurenční dodavatelé, nejsou dodavatelem předloženy žádné reference, nejsou podmínky záručního (natož pozáručního servisu), nejsou zadávací kritéria atd. To ale přeci vůbec nevadí, protože (jak pan ředitel ZŠ konstatoval) nejedná se o výběrové řízení ve smyslu zákona o veřejných zakázkách. Rozuměj dobře občane… Zákon nám to neukládá, takže kašleme na to, jak a za co peníze z obecní kasy utratíme. „Má pravdu předseda“. Dalo by se citovat věta z jedné známé komedie, kterou to celé připomíná. Ale za materiál předkládaný zastupitelstvu odpovídá starosta obce a ten již má v zákoně povinnost (§38) nakládat s obecním majetkem účelně a hospodárně. Jenže jak bývalá starostka s oblibou říká, je to jen výklad můj a některých opozičních zastupitelů, kteří ji zcela nepochopitelně otravují a požadují ty nesmyslné informace.

No a nějakou chvíli na to p. Randák neváhá jednoho z opozičních zastupitelů veřejně označit za člověka korumpujícího druhé. Toho, že výše uvedené jednání ke korupci přímo vybízí a dost možná ji i kryje, si všimnout nestihl, či spíše ani nechtěl. Za zmínku rovněž stojí, že právě korupce byla první variantou, kterou p. Karel navrhl opozici k řešení současného stavu. Zajímavá to projekce vlastního uvažování na druhé.

Dalším bodem, který stojí za povšimnutí je schvalování rozpočtu na rok 2017. Zde byl opět rozpor ohledně položek. Nejsem ekonom a chápu, že rozpočet se schvaluje na paragrafy. Laicky řečeno paragrafy = zákonem definované skupiny položek. Jenže tyto položky jsou si v jednotlivých paragrafech mnohdy blízké asi jako hrušky a brambory. A tak mi nepřijde nelogický požadavek p. Zahrádky předkládat (a to bych rád zdůraznil) K NÁVRHU rozpočtu rozpis těchto dílčích položek. Jen obtížně si dovedu představit, že by městys trpěl tím, že by byly ony paragrafy takto rozepsány. Jenže nad tím by se muselo více přemýšlet, snazší je tam naházet velká čísla, neb v nich se ledasco vytratí a nikdo se pak nemusí zodpovídat, proč přesunul bez vědomí zastupitelstva tu 200 000,- Kč tam a tu zas jinam. Informace, že na paragraf XY je plánováno vydat např. 400 000,- Kč má zcela jinou informační hodnotu, než když uvidíme, že tato částka je složena např. z pěti položek, z nichž na první plánujeme vynaložit 120 000,- Kč, na druhou 80 000,- Kč, na třetí 60 000,- Kč, na čtvrtou 90 000,- Kč a na pátou 50 000,- Kč. A samozřejmě následná kontrola čerpání těchto prostředků bude mít jinou úroveň. Jenže to by zas bylo vrchnosti více vidět do karet, a to přec není žádoucí. Žádoucí je držet hubu a krok. Je to vlastně stejné jako s tím „výběrovým řízením“. Starostkou předložený rozpočet jsou zastupitelé nuceni schválit ve velmi obecné podobě, nebo jsou to opět ti „prudiči“, co chtějí doplňující informace, na které mají samozřejmě legitimní nárok. A tak se vrchnost diví a prská, že se takto navržený rozpočet neschválil.

Neméně zajímavým tématem byl obecní autobus. Ten starostka jak jinak, než bez vědomí a souhlasu zastupitelstva svěřila komusi za účelem údajně výkonu nějaké privátní přepravy osob. Jediný důvod, který by občany měl ujistit, že vše je v naprostém pořádku má být ten, že obec není schopna se postarat. Autora této myšlenky myslím není potřeba jmenovat. To, že autobus chtěli v poslední době využít např. hasiči, nebo mateřská škola, vrchnost nezajímá. Nechť si zaplatí třeba ČSAD. Ať žije podpora místních obyvatel. Ani tohle přece nesmrdí klientelismem a korupcí. Stejně tak byla bez vědomí zastupitelů vybrána účetní firma se sazbou za 500,- Kč/h. Kdopak asi pozná, že se nějaká ta hodina připíše a hlavně proč si s prací nedat na čas, když se za to přikutálí víc chechtáků.

A v protiváze k těmto „chrabrým“ počinům jsme měli možnost si od p. Karla vyslechnout, jak p. Hásnedl (mimo to, že korumpuje) také likviduje hasičský sbor a měl by rezignovat na svůj mandát. Nabízí se otázka, čím to asi je, že ty místní spolky toliko leží vrchnosti v žaludku. Myslivci jen rabují v lesích zvěř a nejlépe by bylo sebrat jim honitbu a dát ji do péče p. Karlovi. Hasiči by jen chtěli pořádat nesmyslné soutěže a vozit si zadky v novém autě. Když do teď jezdili auty vlastními, mohou jezdit dál. Spolek Čachrovské zemské dráhy nutí lidi šaškovat při procesí a oslavách osvobození, k čemuž používá dobové oblečení, které v Karlovi evokuje lidové milice. Takové šašky přec podporovat není třeba. Snad je to i tím, že jsou tyto spolky tvořeny kolektivem, což u p. Karla pravděpodobně evokuje termín kolektivizace. Nebojte se Karle, tady vůbec o vaše pozemky nejde. Já vím, neklaplo to s tou novou asfaltkou k vašemu vleku hezky za obecní peníze, ale to neznamená, že jsou tu lidé šašci, milicionáři atp. To pouze znamená, že jsou tu (a díky bohu za to) ještě lidé zdravého rozumu, kteří se na rozdíl od té vaší party, snaží opravdu pro obec něco dělat a nikoli si cpát vlastní kapsy.

No a nakonec jsme tu starostku prý uštvali. Tu starostku, která permanentně lidem lhala. Starostku, která lidi odlišných názorů diskriminovala. Starostku, která porušila nespočet právních předpisů. Starostku, která bez skrupulí praktikovala klientelismus. Starostku, která káže o morálce a při tom se svým morálním kreditem limitně blíží nule. Nikoli Karle, ta se právě díky svému chování (nepřehlédnutelně směrovaným vaším mentálním koučinkem), odepsala sama. Jedno jí však jistě věřit lze. Ona skutečně nemocná je. A i tento svůj stav, který neopomněla veřejně připomínat (na místo toho, aby veškeré úsilí věnovala svému léčení), po celý rok cíleně zneužívala. Tu aby vyvolala v druhých soucit, tu aby se vyhnula povinnostem, které jí tak říkajíc nešly pod nos. A dělala to natolik okatě, že i jindy poměrně opatrní úředníci ministerstva tento stav konstatují ve své zprávě. Jak jste to řekl? Že občas zaváhala? Jako třeba že tři čtvrtě roku váhá, zda plnit platné usnesení? Vy tady máte opravdu lidi za úplné pitomce. Jak sama prohlásila: „Ač nemocná, přesto obec táhla“. To bezesporu ano. Bohužel si v tom velkém tahu poněkud spletla směr - místo vzhůru ji stáhla ke dnu.
Honza Bejvl
Zírající Josef
Příspěvky: 288
Registrován: úte 13. pro 2016 19:29:34

Re: Zasedání ZM 8.12. - konec arogance moci

Příspěvek od Zírající Josef »

Pane Karle(nejsem si úplně jist, zda si tykáme, jestli Karel bylo Vy nebo Ty...). Poměrně dost se mi nelíbí místně tak časté a oblíbené zesměšňování vzdělání, natož pak zde i univerzity třetího věku u milé a kultivované dámy. Ale co mne opravdu velice zlobí, jsou velmi nevybíravé urážky mých přátel (např. hodnocení "inženýrství" Honzy Ježka na schůzi nebo teď slova o údajné dlouhodobé likvidaci místního hasičského sboru Mírou Hásnedlem...). Ale možná je to jen neznalostí místních zvyklostí. Asi jsem si dosud neuvědomil, v jak "zdravém kraji" vlastně teď žiji. Žil jsem dlouho na různých místech, ale jedno měla všechna společné - za takovéto urážky by tam každý agresor skončil u soudu nebo by to mnozí řešili možná i jinak... Josef H. - zde nováček, v Čachrově již skoro 15 let nevěřícně zírající náplava :shock:
Karel
Příspěvky: 225
Registrován: stř 27. črc 2011 7:52:05

Re: Zasedání ZM 8.12. - konec arogance moci

Příspěvek od Karel »

Vítej na fóru Zírající Josefe (asi bys měl své logo upravit na délku vhodnější pro elektronický styk), jsem rád, že zas po létech našel někdo odvahu ke své účasti. Samozřejmě tykáme, kdo byli jednou v odborech, poseděli nebo postáli u hospodského stolu - tykají.
S Honzíkem už mě diskutovat moc nebaví. Je sice bravurním vykladačem zákonů (sám se ho někdy ptávám), ale o komunální praxi toho ví velice málo, vytrhává věci ze souvislostí, přečte si jenom to, co se mu hodí a protože žije od obce poměrně vzdálen je odkázán pouze na pudové reakce místních laiků. Zkrátka odborníkem na všechno, mě zvlášť zaujala hloubka znalostí problematiky myslivecké.
Ke Tvým výtkám:
Vůbec nemám tendenci k zesměšňování vzdělání, jen vycházím z přesvědčení, že každý titul je vázán k nějakému oboru (snad vyjma RSDr - ten má z minulosti zajištěnou univerzálnost). Opravdu nevím, jaký vliv může mít vzdělání na stavební fakultě na kvalitu cikánské roštěné, zvláště když jsem pak nucen vyslechnout dvouhodinové opravdu fundované pojednání o stavu obecní kanalizace.
A univerzita třetího věku? Obávám se že brzy pochopíš i sám jak obtížné je pouhé přežití v místních podmínkách i bez univerzity.
Na pochopení fungování hasičského sboru budeš asi potřebovat více než zmíněných 15 let pobytu. Zatím velitelům chybí jen vojsko, ale já bych zmínil jen poslední akty kolem nákupu "zásahového vozidla". Zastupitelstvo nákup schválilo, u některých se skřípěním zubů (mohlo jít o propagaci soukromé firmy), a najednou nelze schválit návrh rozpočtu, který položku na zmíněný nákup řeší. Otázka pro Honzíka: je nákup vozu mandatorním výdajem?
Jinak jsem jsem rád, že se revolucionáři konečně odhodlali k nejčistšímu možnému řešení krize ve vedení obce. Ostatně tento postup jsem navrhoval už po odchodu paní Hanžlíkové ze zastupitelstva, ale tehdy bylo ještě málo krve, bylo nutné v teroru dále pokračovat.
Přeji hezké svátky a hodně dobrých nápadů
Honza
Administrátor
Příspěvky: 648
Registrován: čtv 30. čer 2011 21:27:05

Re: Zasedání ZM 8.12. - konec arogance moci

Příspěvek od Honza »

...nebyl by třeba nějaký konkrétní příklad Karle. Zatím jsou to jako vždy jen plané řeči, kterých si lze navymýšlet kvanta.

Co se mandatroních výdajů týče, tak pokud mezi ně exstarostka počítá opravy silnic, můžete tam klidně dát i pořízení auta. Já myslím, že ta zoufalá A4 zdejšího návrhu rozpočtu unese už všechno. Nechybí totiž mnoho, aby se (díky vaší rozvojové impotenci) návrh rozpočtu rovnal rozpočtovému provizoriu.
Osobně jsem toho názoru, že by si rozpočet mělo sestavit a odsouhlasit zatupitelstvo budoucí a nemuselo tak nésti břímě dosluhující marnosti. No a pokud by se snad k veslu opět marnost vrátila (např. za přispění té vaší korupce), tak pak nebude muset nikomu vysvětlovat další úpadek obce, jen plynule naváže na onu zoufalou A4 a doba temna může pokračovat...
Honza Bejvl
Zírající Josef
Příspěvky: 288
Registrován: úte 13. pro 2016 19:29:34

Re: Zasedání ZM 8.12. - konec arogance moci

Příspěvek od Zírající Josef »

Omlouvám se, ale tohle bude jen taková zkouška.
Ráno jsem sem sesmolil příspěvek. Bohužel "z voleje" a bez uložení konceptu. Popisoval jsem v něm, mimo jiné, jak po 15-i letech vidím Č. a jeho budoucnost a také to, proč odmítám více se zapojit do místního politického života. Nevím, kde jsem udělal chybu, ale můj příspěvek se zde neobjevil. Moc se mi nechce ho znovu psát, zvlášť, když se to zde může možná ještě objevit.
Tímto tedy zkouším, zda zde není nějaká "hygienická" prodleva nebo něco podobného. O něčem takovém se totiž zmínil Karel.
Zírající Josef
Příspěvky: 288
Registrován: úte 13. pro 2016 19:29:34

Re: Zasedání ZM 8.12. - konec arogance moci

Příspěvek od Zírající Josef »

Takže alespoň část znovu a hůře (už to není to prvotní nadšení a rozmach... ;) )

Jsem rád, Karle, že si tykáme. I přes to, že pravděpodobně budeme občas oponenti, mám kolem sebe rád (aniž bych Ti chtěl nějak podlézat...) lidi pohotové a trochu i "od rány" a ne ovce či spící panny.
K mému nicku bych poznamenal, že Josef už zde je a já do něj chtěl alespoň částečně dostat svůj údiv až zděšení, kam jsem se to vlastně nechal manželkou přestěhovat. Myslím, že pokud mne budeš oslovovat, vyřeší to zkratka ZJ.
K Honzovi Ježkovi musím poznamenat, že na vaření měl kuchaře. On sám se staral řekněme o logistiku. Takže sem bych jeho inženýrství netahal. Ale je Ing.-vodař, takže o kanalizaci toho ví asi víc než průměrný občan, tak by mu asi neškodilo naslouchat, když tvrdí, že je něco od začátku špatně.
Na závěr první rekonstruované části dodám, že je velká škoda, jak to s Č. dopadá, je tady moc hezké okolí. A to říkám i přes to, že jsem předtím žil v celkem malebném Švihově s jeho Úhlavou v lukách, s hradem, okolními lesy apod.
Ještě bych se rád zmínil o jedné takové maličkosti. Občas tady vidím nebo slyším, jak dobrou polohu má Č. vzhledem k Šumavě. To není tak úplně pravda. Vlastním "výzkumem" mezi kamarády, přáteli, lidmi z práce apod. jsem se přesvědčil, že takovou tu "opravdovou" Šumavu lidé začínají vidět až nejdříve za Javornou. A turisté apod. nechtějí být a bydlet skoro na kraji Šumavy, ale někde uvnitř. My sami v práci, jsme celkem rychle přestali jezdit s našimi klienty na prázdninovou cyklo- a turistiku do Penziónu na Javorné a přesunuli se do podstatně výhodnějšího "základního tábora" na Kvildě.
Odpovědět