Stránka 1 z 1

Obnovená tradice - Procesí ke Sv.Anně , Čachrov 26.července

Napsal: úte 17. črc 2012 14:56:54
od Kynčl
Poutní kaple u Sv.Anny s léčivým lesním pramenem v Čachrovské farnosti byla v minulosti tradičním každoročním místem konání procesí v den svátku Sv,Anny tj. 26.července až do roku 1957, kdy se konalo poslední. Od té doby se zde v den svátku Sv.Anny celebrovaly pouze příležitostné mše, avšak bez procesí. Bohužel tato tradice zcela zanikla a na kapličce Sv.Anny se pomalu a jistě projevuje i „zub“ času a místo pomalu zarůstalo a chátralo a studánka s léčivou vodou si rovněž žádala obnovu.
Občanské sdružení Tvrz Čachrov, Muzeum železničních dresin spolu s farností Čachrov připravili na čtvrtek 26.července 2012 o 17,30hod obnovu tohoto tradičního procesí. Před procesím bude vysvěcena soška Sv.Anny jeho důstojností farářem Vendelínem Zboroněm, který dále procesí povede. Během procesí bude v tradičním duchu při jednotlivých zastaveních probíhat duchovní rozjímání a modlitby a zpívány za doprovodu hudby nejen liturgické písně ale i krásné naše šumavské lidové písně. V kapli Sv.Anny bude celebrovaná mše svatá a požehnáno léčivému lesnímu pramenu.
Kaplička Sv.Anny o které je první zmínka v r.1790, se obnovovala od r.1894 zásluhou faráře Františka Bláhovce a slavnostně byla vysvěcena 22.září 1895 strážovským vikářem veledůstojným pánem Petrem Götzem. Rok nato sem zavedl farář F.Bláhovec vždy o svátku Sv.Anny dlouholetou tradici poutí a procesí ke kapličce Sv.Anny. Tehdy se vycházelo od kostela Sv.Václava na Čachrově již ráno, ale ocitujme zápis z farní kroniky … ráno v 7h procesí s trůnem do kaple Sv.Anny, po cestě loretánské litanie, zpěv Mariánských písní, tam Mše svatá se zpěvem písně ke Sv.Anně, potom litanie ke Sv.Anně, na zpáteční cestě zívány Mariánské písně, v kostele pak požehnání. Hodně lidí se pobožnosti té zúčastnilo …
Prvého obnoveného procesí v r.2010 zúčastnilo na 86 poutníků, druhého pak již 138 poutníků a to i ze vzdálených míst. Obnovená tradice na duchovních základech není jednorázovým aktem, bude pokračovat i v dalších letech a občanská sdružení ve spolupráci s farností budou o poutní místo a pramen pečovat. Prvním počinem bylo proklestění provizorní přístupové cesty aby vůbec bylo možné procesí obnovit, dalším pak vykácení a vyřezání náletových dřevin v prostoru před kapličkou a tím umožnit přístup slunce a světla k poutnímu místu. Současně jsme pořídili korouhev Sv.Anny, pro letošní rok i dřevěnou sochu Sv.Anny jež bude nesena v procesí. Následně čekají nutné záchranné práce na střeše kapličky, zdiva, interiéru i pramene. Nezbytností je však vyřešení vlastnických vztahů, respektive dojednání podmínek dlouhodobého pronájmu kapličky Sv.Anny s blízkým okolím občanskému sdružení Tvrz Čachrov.

Ing.Václav Zahrádka/Jan Kynčl/Jan Tůma Čachrov

Re: Obnovená tradice - Procesí ke Sv.Anně , Čachrov 26.červ

Napsal: úte 17. črc 2012 16:04:50
od Kynčl
Ještě malá douška obci jsme nestály ani za malou citaci v tom jejich informačním občasníku ... no jo no asi se tam píšou jen akce občanů I.kategorie ...

Re: Obnovená tradice - Procesí ke Sv.Anně , Čachrov 26.červ

Napsal: pát 20. črc 2012 5:37:56
od Karel
Omlouvám se za dětské nemoci občasníku. Jsem rád, že se obnovení tradice úspěšně rozjíždí a doufám, že tomu bude tak i nadále.

Re: Obnovená tradice - Procesí ke Sv.Anně , Čachrov 26.červ

Napsal: čtv 26. črc 2012 20:03:35
od Honza
Dětské nemoci? :lol: Není nad zdravé sebevědomí. Občasník, který se stal pouhým oznamovatelem programu OZ trpí něčím podstatně horším.

Re: Obnovená tradice - Procesí ke Sv.Anně , Čachrov 26.červ

Napsal: ned 29. črc 2012 15:18:14
od Kynčl
Hmmm místní se opět dali spočítat na prstech jedné ruky .... nevím zda se jedná o nezájem či bojkot ... škoda

Re: Obnovená tradice - Procesí ke Sv.Anně , Čachrov 26.červ

Napsal: stř 15. srp 2012 7:28:22
od Jirkaš
Třeba se stydí, že už neumí "Pater noster, qui es in..."